nahoru

Na Čínu se žene supertajfun, evakuováno bylo už přes milion obyvatel

ČTK, ref 11. července 2015 • 15:00
Supertajfun Chan-hom má ještě dnes zasáhnout východní pobřeží země nedaleko Šanghaje
Supertajfun Chan-hom má ještě dnes zasáhnout východní pobřeží země nedaleko Šanghaje
• foto: 
ČTK

Čínské úřady před blížícím se supertajfunem Chan-hom evakuovaly na 1,1 milionu lidí. Z bezpečnostních důvodů bylo zrušeno několik stovek leteckých spojení a téměř 30.000 lodí dostalo příkaz vrátit se do přístavů. Tajfun mezitím podle agentury AP dorazil k pevnině u východočínského města Ning-po jižně od Šanghaje. Živel si v Číně dosud nevyžádal žádný lidský život a ani zraněné, uvedla agentura Nová Čína.

Chan-hom v pátek zasáhl svým okrajem japonský ostrov Okinawa, kde si vyžádal přes dvě desítky zraněných, a další čtyři lidé utrpěli zranění na Tchaj-wanu. Postihl také Filipíny, kde úřady hlásí pět obětí.

Východní pobřeží Číny jižně od Šanghaje zasáhl dnes. Před vstupem na pevninu mu stálo v cestě ostrovní město Čou-šan nedaleko Ning-po v provincii Če-ťiang. Podle meteorologů tajfun provázejí větry s rychlostí v nárazech až 200 kilometrů v hodině.

V provincii Če-ťiang bude až do neděle zrušeno více než 100 vlakových spojení, stejně jako autobusové linky a přívozy.

Čínské úřady již dříve uvedly, že Chan-hom může být nejsilnějším tajfunem, který zemi od konce 40. let zasáhl. Už začátkem tohoto týdne Čína musela evakuovat 56.000 lidí v provincii Kuang-tung na jihu země kvůli tajfunu Linfa.

ČTK, ref


Diskuse ke článku