V metanolové kauze jsou další tři obvinění aktéři, škoda přesáhla jednu miliardu korun | Reflex.cz
nahoru

V metanolové kauze jsou další tři obvinění aktéři, škoda přesáhla jednu miliardu korun

ČTK, ref10. července 2015 • 16:00
Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga
Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga
• foto: 
ČTK

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a protikorupční policie obvinily podle České televize (ČT) další aktéry lihové kauzy. Z účasti na organizované zločinecké skupině a krácení daně byli obviněni tři muži. Obchody s nezdaněným lihem prý státu způsobili škodu 1,25 miliardy korun. ČTK tuto informaci potvrdil náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár. Podle něj má kauza souvislost s šéfem takzvané lihové mafie Radkem Březinou.

Podle ČT šlo o lidi spojené s Likérkou Drak - v případu figuruje někdejší jednatel likérky Pavel Čaniga a Robert Sedlařík, který si už za daňové úniky odpykává trest 5,5 roku vězení. Třetím stíhaným je podnikatel Dominik Nagy, uvedla televize. Komár nechtěl jména obviněných komentovat. "Zahájili jsme trestní stíhání tří osob z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a z účasti na organizované zločinecké skupině. Má to souvislost s výrobou nelegálního lihu a s vazbou na Radka Březinu a skupinu kolem něj," řekl ČTK Komár.

Takzvaná lihová mafie se již před olomouckým krajským soudem zodpovídá z nelegální výroby a obchodů s lihem od loňského prosince. Skupina v čele s podnikatelem Radkem Březinou podle obžaloby okradla stát na daních o 6,7 miliardy korun. S nelegálním lihem údajně obchodovala od roku 1998 do předloňska. Obvinění padla v souvislosti s mapováním obchodů této mafie a jejích vazeb. "Jsou to subjekty, které spolupracovaly s Radkem Březinou, odebíraly od něj nelegální líh a dále s ním nakládaly, aniž by došlo k povinnosti platit státu," doplnil Komár.

Podle informací ČT byli nově obvinění muži spojení s Likérkou Drak. Jeden je stíhán na svobodě, druhý je ve výkonu trestu, na třetího byl podán návrh na vzetí do vazby. Kromě Čanigy byl obviněn i Sedlařík, jednatel společnosti Verdana, která byla výhradním distributorem Likérky Drak. Třetím stíhaným je Dominik Nagy, jednatel společnosti Nápoje Cyrano, která rovněž distribuovala produkci Likérky Drak vyrobenou z nezdaněného lihu. ČT uvedla, že policii se v tomto případě podařilo odhalit lihové obchody z let 2003 až 2012. Mužům hrozí v případě prokázání viny až 13 let vězení.

V souvislosti s napojením na šéfa lihové mafie Radka Březinu policie již dříve obvinila také Stanislava Pražana a jeho otce z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži skončili ve vazbě. Také tato dvojice prý s Radkem Březinou spolupracovala roky.

ČTK, ref

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější