nahoru

Byl to puč! Řekl Babiš a vedení ANO zrušilo svoji organizaci v Ústí nad Labem

ref, ČTK28. června 2015 • 12:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
profimedia.cz

Předsednictvo hnutí ANO dnes s okamžitou platností zrušilo oblastní organizaci v Ústí nad Labem. Bývalé členy, kteří společně s opozicí odvolali bývalé vedení města, vyzvali ke složení mandátu v zastupitelstvu. Hnutí to dnes uvedlo na svém webu.

Část zastupitelů ANO odvolala ve čtvrtek vedení složené ze stranických kolegů a hnutí PRO!Ústí. Pak zastupitelstvo zvolilo do vedení města druhou část zástupců ANO a Ústeckého fóra občanů (UFO). Podporu získali i od opozičních ČSSD, KSČM a ODS.

"Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme. Část zastupitelů za ANO se kvůli svým zájmům spojila s opozicí, což absolutně odmítáme. Absolutně také odmítáme, aby se lidé volení za hnutí takto chovali ke svým koaličním partnerům a hlavně k obyvatelům Ústí nad Labem, kteří věřili, že kmotrovské časy ve městě mohou skončit," uvedl v prohlášení předseda hnutí Andrej Babiš.

Zrušení místní organizace znamená, že ani jeden z jejích 29 členů už v tuto chvíli není členem hnutí. Předsednictvo ANO také vyzvalo zastupitele, kteří změnu vedení města iniciovali, aby se vzdali mandátu.

Radní Yveta Tomková (ANO), která podpořila odvolání vedení města, agentuře ČTK řekla, že bývalé vedení chystalo jinou koalici. "Už před několika měsíci chtěla část ANO a PRO!Ústí odvolat své starosty, kteří nesouhlasili s kroky PRO!Ústí. Členové ANO nabízeli koalici i ODS, jejíž podporu teď kritizují," tvrdí Tomková. Vyjednávání potvrdila zastupitelka ODS Miroslava Lazarová.

Tomková trvá na tom, že konec koalice byl jediným možným řešením. "Odmítali jsme nesmyslné sociální obchody, návrat agentury pro sociální začleňování, které městu nikdy nic nepřinesla. Nesouhlasili jsme se zadáváním zakázek předem vybraným lidem. Poslední kapkou pro nás bylo, že PRO!Ústí na posledním jednání městské rady přišlo se záměrem nabídnout vysokoškolské koleje ve čtvrti Klíše uprchlíkům. Stalo se to mimo zápis, tedy jednoznačně s účelem tajit to před veřejností," dodala Tomková.

Hnutí ANO bylo v Ústí nad Labem rozštěpené dlouhodobě.

ref, ČTK


Diskuse ke článku