nahoru

Začátek letošních prázdnin bude velmi horký, čekají se tropické teploty

ort, ČTK27. června 2015 • 18:00
Začátek letošních prázdnin bude velmi horký, čekají se tropické teploty
Začátek letošních prázdnin bude velmi horký, čekají se tropické teploty
• foto: 
profimedia.cz

Pokud se chystáte na dovolenou a budete v Česku, tak v příštích dnech má být velmi teplé počasí. V prvních dvou týdnech prázdnin by měly být letní teploty, v některých dnech přesahující tropických 30 stupňů Celsia.

V polovině července se má mírně ochladit a po předchozím suchém počasí přibude srážek. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu, který dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

"Období jako celek bude teplotně nadprůměrné," popsali meteorologové příští čtyři týdny. V příštím týdnu mají teploty přes den stoupat v průměru k 28 stupňům Celsia, pak už by měly být nižší. "Poslední předpovědní týden (od 20. do 26. července) by už měl mít teploty podprůměrné," uvedl ČHMÚ.

Srážkově by mělo být celé období pod dlouhodobým průměrem, který je 81 milimetrů. "První polovina července by měla být ve znamení suššího počasí. V dalších dvou týdnech bude srážek přibývat," předpovídají meteorologové.

Dlouhodobá průměrná teplota mezi 29. červnem a 26. červencem je 18,4 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v tomto období v roce 2006 s průměrem 22 stupňů. Naopak nejnižší teploty naměřili v roce 1979, kdy průměr činil 15 stupňů Celsia. Srážek nejvíce spadlo v roce 1997, bylo to 203 milimetrů. Nejméně naopak napršelo v roce 1971 s úhrnem pouhých 25 milimetrů.

ort, ČTK


Diskuse ke článku