Nejbezpečnější zemí světa je Island, Česko se dostalo na krásné 10. místo | Reflex.cz
nahoru

Nejbezpečnější zemí světa je Island, Česko se dostalo na krásné 10. místo

Daniel Baret24. června 2015 • 14:00
Česká republika
Česká republika
• foto: 
kotomiti

Nezávislý Institute for Economics and Peace Global, který má sídlo v australském Sydney, sestavuje od roku 2007 takzvaný Global Peace Index, tedy pořadí zemí podle toho, jak je v nich bezpečno. Stalo se tak i letos a výsledek je pro Českou republiku nesmírně lichotivý a pozitivní. Ocitli jsme se dokonce na 10. místě mezi 162 hodnocenými zeměmi.

První (poměrně tradičně, ale kdo v této zemi byl, ví, že je to pravda) je Island. Následují Dánsko, Rakousko, Nový Zéland, Švýcarsko, Finsko, Kanada, Japonsko, Austrálie a Česko. Pokud bychom brali pouze Evropu, tak Česká republika je dokonce na krásném šestém místě.

Podle Institutu se v 81 zemích loni bezpečnostní situace zlepšila, v druhé polovině naopak zhoršila.

Německo je šestnácté, Velká Británie devětatřicátá a USA až na 94. místě.

Jeden z největších propadů, jak se dalo očekávat, zaznamenala válkou postižená Ukrajina, která spadla na 150. místo žebříčku. Za ní je trvale neklidná Nigérie a pak dokonce Rusko, které následuje Severní Korea. Pro ruského prezidenta Vladimira Putina, který se vychloubá, jak je jeho země klidná a spokojená, je to hodně nelichotivé vysvědčení.

Poslední dvě příčky obsadily zcela rozvrácený Irák a Sýrie. V posledně jmenované zemi je prý situace jednoznačně nejhorší na celém světě.

Daniel Baret

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější