Mnozí Češi nemají peníze na dovolenou, každý druhý ji letos stráví doma, či na vlastní chalupě | Reflex.cz
nahoru

Mnozí Češi nemají peníze na dovolenou, každý druhý ji letos stráví doma, či na vlastní chalupě

ort23. června 2015 • 14:00
Pláže v Chorvatsku zejí prázdnotou, Češi zůstali doma
Pláže v Chorvatsku zejí prázdnotou, Češi zůstali doma
• foto: 
Profimedia

Doby, kdy si většina Čechů mohla dovolit jet na dovolenou, je zdá se minulostí. Podle velkého průzkumu totiž letos více než polovina Čechů (konkrétně 52 procent) o dovolené zůstane doma nebo pojede na vlastní chatu či chalupu. Někteří uvedli jako důvod nedostatek peněz. Jen necelá třetina Čechů plánuje, že za letošní dovolenou utratí stejně či více než loni.

Tento trend ale není v zemích střední a východní Evropy nijak neobvyklý. Zůstat o dovolené doma hodlají i Poláci, Slováci a Maďaři. Naopak polovina Rumunů a Bulharů stráví dovolenou mimo domov. Jenže tyto národy mají k dispozici vlastní teplé moře.

Čísla a poznatky vyplývají z mezinárodního průzkumu agentury GfK pro společnost Provident Financial, kterého se zúčastnilo přes 8 tisíc lidí, z toho více než tisícovka pocházela z České republiky.

Podle tohoto průzkumu 14 procent Čechů hodlá vyjet do zahraničí, pětina plánuje využít některou z tuzemských destinací. „Pro Čechy ale stále platí, že jsou národem chatařů a chalupářů. Mnoha lidem přijde zbytečné jezdit někam daleko na drahou dovolenou, když ji mohou v klidu strávit na své chatě třeba u Lipna,“ okomentoval výsledky manažer marketingového výzkumu Providentu Josef Macák.

Jenže 43 procent našich obyvatel prý nemá peníze na dovolenou a ani neuvažuje o tom, že by si na ni půjčili. Vyšší částku než loni chtějí do dovolené investovat pouze 4 procenta Čechů.

ort

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější