nahoru

Babiš poslal Sobotkovi esemesku: Chcete mě? Tak se vládne v Česku

ČTK, arb19. června 2015 • 11:58
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka by si měl podle Andreje Babiše rozmyslet, jakého chce koaličního partnera. Ministr financí tak dnes v Českém rozhlasu Plus reagoval na čtvrteční interpelace, ve kterých předseda vlády označil Babišovo vlastnictví firem za hlavní problém koaliční spolupráce. „Svoji firmu neprodám,“ zopakoval ale šéf hnutí ANO.

"Poslal jsem mu ráno esemesku, ať se už konečně ČSSD rozmyslí, jakého chce koaličního partnera - protože já jsem mu deklaroval, že svoji firmu neprodám," řekl Babiš v rádiu. Dodal, že premiér na čtvrtečním koaličním jednání neříkal nic takového jako při interpelacích ve Sněmovně.

Premiér ve čtvrtek poslancům sdělil, že sérii problémů koalice pojí to, že se Babiš před vstupem do politiky nevzdal svého podnikání. Rozumné by podle něj bylo, kdyby své společnosti prodal a zbavil se tím přímého angažmá v podnikatelském prostředí. Připomněl také, že téma zmínil už na začátku koaliční spolupráce.

"Bohužel koaliční partner na toto nereagoval před tím zhruba rokem a čtvrt. Rozhodl se jít jinou cestou. Podle mého názoru to rozhodnutí není správné. A dříve nebo později možná bude muset Andrej Babiš přemýšlet o tom, zdali by se skutečně neměl vzdát svého bezprostředního podnikatelského angažmá a věnovat se pouze veřejnému životu, anebo zdali by se z veřejného života neměl vrátit zpět do podnikatelského angažmá," uvedl Sobotka ve Sněmovně.

Poslední konflikt v koalici vznikl kvůli sporu mezi Babišem a poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který tvrdí, že ho vicepremiér zastrašoval a obvinil z korupce. Šincl v úterý ve Sněmovně kritizoval měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí za zprostředkování pojištění. Babiš pak na středečním neveřejném jednání k zákonu o pojišťovnictví podle Šincla zmínil majetkové poměry jeho rodiny a zastrašoval informacemi ze složky nadepsané poslancovým jménem.

ČTK, arb


Diskuse ke článku