Francouzští muslimové vyzývají k přeměně opuštěných katolických kostelů na mešity | Reflex.cz
nahoru

Francouzští muslimové vyzývají k přeměně opuštěných katolických kostelů na mešity

Lukáš Lhoťan18. června 2015 • 16:00
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
• foto: 
Jan Šibík

Dalil Boubakeur, jeden z předních francouzských muslimských představitelů, vyzval veřejně k přeměně opuštěných katolických kostelů na mešity. Podle jeho prohlášení potřebuje rostoucí komunita místních muslimů větší množství nových mešit a právě nevyužívané kostely by byly pro tuto přeměnu ideální.

Boubakeur je rektorem Velké mešity v Paříži a členem jedné z největších muslimských organizací ve Francii – Francouzské rady muslimského kultu. V rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1 prohlásil, že je přestavba nevyužívaných katolických kostelů na mešity delikátní záležitostí. Zároveň se však domnívá, že by to bylo možné. Jako argument mu slouží případ již transformované katolické svatyně v lokalitě Clermont-Ferrand, která byla v roce 2012 přebudována na mešitu.

Požadavkům Boubakeura na nové mešity, které by vznikly přeměnou z kostelů, se dostalo paradoxně podpory i od mluvčího francouzské katolické biskupské konference Oliviera Ribadeau-Dumase, který je označil za legitimní.

Boubakeur v rozhovoru upozornil, že již dnes je ve Francii kolem 2500 mešit a dalších 300 je ve výstavbě, což je však pro potřeby muslimů prý stále velice málo. Podle jeho názoru žije ve Francii přibližně dnes 5 milionů muslimů.

Na nedávném setkání muslimských představitelů v Paříži organizovaném francouzskou vládou prohlásil premiér Manuel Valls, že muslimové jsou druhou nejpočetnější náboženskou komunitou v zemi a islám ve Francii zůstane. Mezitím pokračuje emigrace Židů z Francie, protože se obávají rostoucího antisemitismu.

Autor je publicista.


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější