nahoru

Slovenský soud pořád neuzavřel spor o evidenci Babiše u tajné komunistické policie

ČTK, ref17. června 2015 • 13:11
Slovenský soud pořád neuzavřel spor o evidenci Babiše u tajné komunistické policie
foto: ČTK

Odvolací slovenský soud ani po téměř roce od verdiktu soudu nižší instance neuzavřel spor o oprávněnosti evidence ministra financí Andreje Babiše coby agenta ve svazcích někdejší tajné policie StB v komunistickém Československu. Termín rozhodnutí o odvolání slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) vůči rozhodnutí soudu první instance, není znám.

Jeden z bratislavských okresních soudů loni v červnu rozhodl, že Babiš je ve svazcích bývalé Státní bezpečnosti evidován coby její agent neoprávněně. Proti tomuto verdiktu se ke krajskému soudu odvolal ÚPN, který archivní svazky po StB spravuje. Babiš podal žalobu na ÚPN v roce 2012. Termín nového líčení nebyl zatím vůbec stanoven.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Z archivních dokumentů podle slovenského Ústavu paměti národa ale vyplývá, že současný ministr financí se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho k údajné spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale během líčení u okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

ČTK, ref


Diskuse ke článku