Nemocnice Na Bulovce přijala prvního pacienta v Česku s podezřením na nákazu MERS | Reflex.cz
nahoru

Nemocnice Na Bulovce přijala prvního pacienta v Česku s podezřením na nákazu MERS

ČTK, ref16. června 2015 • 16:14
Nemocnice na Bulovce
Nemocnice na Bulovce
• foto: 
Profimedia

Pražská Nemocnice Na Bulovce přijala prvního pacienta v ČR s podezřením na nákazu koronavirem MERS. Podrobnosti sdělí dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) na mimořádném brífinku, sdělil ředitel odboru komunikace s veřejností Jan Štoll. Podezření na nákazu u Jihokorejce, který byl hospitalizován o víkendu na Slovensku, už testy vyloučily. Od května, kdy nákaza v Koreji propukla, zemřelo 19 pacientů a 154 lidí se virem infikovalo.

Proti MERS neexistuje žádná vakcína a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit. Korejské ministerstvo informovalo, že dvě tamní nemocnice zahájily experimentální léčbu pacientů trpících MERS. Spočívá v v injekčním podávání krevní plazmy odebrané uzdravujícím se pacientům.

Léčba pomocí krevní plazmy byla s jistými pozitivními výsledky využívána i u vážně nemocných pacientů trpících onemocněním SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome), které způsobuje koronavirus z téhož kmene jako MERS a které si v roce 2003 vyžádalo na 800 obětí.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba v roce 2012 objevila poprvé a kde od té doby nákaze podlehlo na 450 lidí. Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu.

Světová zdravotnická organizace svolala kvůli šíření viru MERS na dnešek do Ženevy mimořádnou schůzi.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
23,040
29,720
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější