nahoru

Předseda FIFA Blatter čtyři dny po znovuzvolení odstoupil

ref, ČTK2. června 2015 • 19:50
Sepp Blatter
Sepp Blatter
• foto: 
Reuters

Předseda FIFA Sepp Blatter odstoupil. Devětasedmdesátiletý funkcionář své rozhodnutí oznámil na dnešní tiskové konferenci v Curychu. Učinil tak čtyři dny poté, co byl popáté znovuzvolen do čela světové fotbalové federace a necelý týden po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a zatčení několika činovníků organizace.

"Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou," prohlásil Blatter. "Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongres a zvolit nejlepšího nástupce," dodal.

Blatter se rozhodl k rezignaci také proto, aby bylo dost času na hledání nového předsedy. "Nejbližší kongres FIFA je příští rok v květnu v Mexiku, a kdybychom čekali až do něj, bylo by to zbytečné zdržování. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu," prohlásil s tím, že volby nového předsedy uskuteční nejdříve letos v prosinci.

Odstoupení ocenil i předseda UEFA Michel Platini, který k němu Blattera vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. "Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí," citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu.

Blatter vedl FIFA od roku 1998, kdy nahradil Joaa Havelange. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar). 

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 lidí, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

ref, ČTK


Diskuse ke článku