nahoru

Většina Irů je pro uzákonění homosexuálních sňatků

ČTK 23. května 2015 • 17:00
Irové v referendu zřejmě řekli ano homosexuálním sňatkům
Irové v referendu zřejmě řekli ano homosexuálním sňatkům
• foto: 
ČTK

Valná většina Irů se v pátečním referendu zřejmě vyslovila pro uzákonění homosexuálních sňatků. Podle ministra zdravotnictví Lea Varadkara je pravděpodobné, že pro sňatky osob stejného pohlaví hlasovalo až 70 procent voličů. Porážku uznala i katolická organizace, které vedla kampaň proti jejich legalizaci. Oficiální výsledky referenda budou známy až během odpoledne. 

Se sčítáním hlasů se v Irsku začalo dnes ráno. Ačkoli poslední průzkumy těsně před hlasováním ukazovaly mírnou převahu těch, kteří sňatky osob stejného pohlaví podpoří, upozorňovali analytici na to, že v silně katolickém Irsku stále existuje možnost, že nakonec zvítězí zastánci tradiční definice manželství. To se ale nakonec nestalo.

"Jsme první zemí na světě, která do ústavy vetkne rovnost sňatků a udělá to na základě lidového hlasování. Jsme pro zbytek světa majákem svobody a rovnosti. Můžeme na sebe být jako Irové velmi pyšní," řekl Varadkar, který na začátku kampaně prosazující homosexuální sňatky veřejně přiznal, že je gay.

"Myslím, že je to vyhrané. Viděl jsem, jak otevírají urny, a to v nijak nevybočujících oblastech, kde byste nečekali převahu liberálů, a hlasovalo se tam jednoznačně pro Ano," řekl agentuře Reuters Aodhán Ó Ríordáin, který má na ministerstvu spravedlnosti vedeném Frances Fitzgeraldovou na starosti agendu rovných příležitostí. Také John Murray z katolické organizace Iona Institute, který vedl kampaň proti manželství homosexuálů, řekl agentuře Reuters, že se připravuje na pravděpodobnou porážku.

Homosexuální sňatky před referendem podpořily všechny hlavní irské politické strany.

Účast v referendu byla podle irských médií vysoká, kolem 65 procent. Do země se speciálně kvůli hlasování v referendu vrátilo i velké množství převážně mladých lidí, kteří žijí v zahraničí.

Centrem dění bude dnes dublinský hrad, který je volebním centrem a kde je i rozsáhlé tiskové centrum pro novináře. Vyhlášení výsledků tam budou moci sledovat i dvě tisícovky občanů, ohlásila podle deníku The Irish Times vláda.

Irsko spolu s Maltou a Polskem patří k tradičním katolickým baštám v Evropě, za posledních 20 let ale v uznávání práv homosexuálů udělalo značný pokrok. Velkým přelomem byl rok 1993, kdy země zrušila zákon z 19. století, který zakazoval sexuální styky mezi muži. Od roku 2011 pak mohou osoby stejného pohlaví uzavírat registrovaná partnerství, která v otázce dědictví či daní zaručují právní rovnost s tradičními manželskými svazky.

Pokud by Irové v referendu odsouhlasili homosexuální sňatky, stalo by se Irsko první zemí na světě, kde by byly takové svazky uzákoněny v plebiscitu.

ČTK