nahoru

Ukazuje se, že Rusové vojensky působí na východní Ukrajině. Putin celou dobu lhal

ČTK, ort22. května 2015 • 09:59
Alexandr Alexandrov
Alexandr Alexandrov
• foto: 
EPA

Dva Rusové zadržení minulý víkend ve východoukrajinském Donbasu přiznali, že byli zajati při průzkumné akci na linii fronty mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou. Uvedla to dnes na svých webových stránkách mise evropských pozorovatelů, kteří s oběma zadrženými ve středu hovořili. Kyjev tvrdí, že jde o příslušníky pravidelné ruské armády, Moskva to popírá.

 

Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev se dostali do zajetí minulou sobotu u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkazy útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě bez dalšího upřesnění řekli, že je do Donbasu vyslalo "armádní velení". Na Ukrajině prý byli několikrát už dřív. Kdo přesně je „armádní velení“ neupřesnil.

 

Oba muži se v Kyjevě léčí ze střelných zranění, která utrpěli při zatýkání. Ve středu byli obviněni z pokusu o založení teroristické skupiny, za což jim hrozí až 15 let vězení. Ukrajinské obhájce již dostali k dispozici a setkali se s nimi, napsala agentura Unian.

 

Ruská televizní stanice Rossija 24 zveřejnila dnes rozhovor s Vladimirem Jerofejevem, otcem jednoho ze zadržených. "Je to důstojník, přesněji bývalý důstojník," řekl o svém synovi. "Po Novém roce armádu opustil, neptal jsem se proč. O cestě do Luhansku jsem věděl a nepřemlouval jsem ho. Je to dospělý člověk," prohlásil Jerofejev starší.


ČTK, ort


Diskuse ke článku