nahoru

Taková normální rodinka: Clintonovi vydělali od ledna 2014 za projevy 25 milionů dolarů

ort, ČTK 16. května 2015 • 17:00
Clintonovi vydělali od ledna 2014 za projevy 25 milionů dolarů
Clintonovi vydělali od ledna 2014 za projevy 25 milionů dolarů
• foto: 
ČTK

Kandidátka na americkou prezidentku Hillary Clintonová a její manžel, exprezident Bill Clinton vydělali od ledna 2014 dohromady za projevy více než 25 milionů dolarů. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na oznámení manželů Clintonových.


Favoritka demokratických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016 Clintonová rovněž dostala pět milionů dolarů jako autorský honorář za svou knihu Hard Choices (Těžká rozhodnutí), která vyšla loni v červnu.

Clintonová ve své předvolební kampani vystupuje jako ochránkyně zájmů voličů z řad střední třídy, současně ale vyvolává kritiky republikánů kvůli bohatství, které ona a její muž nashromáždili po odchodu Billa Clintona z Bílého domu. Jejich jmění narůstá mimo jiné díky schopnosti získávat statisícové honoráře za pronášení projevů. V případě Hillary se odměny za jeden projev po jejím skončení v úřadu ministryně zahraničí v roce 2013 šplhají až k 250 tisícům dolarů.

Clintonová své příjmy zveřejnila v majetkovém přiznání, které je vyžadováno od každého uchazeče o Bílý dům. Podle zprávy Clintonovi přednesli od ledna 2014 do května 2015 přes stovku projevů.

Při loňském turné u příležitosti vydání knihy Clintonová v jednom z rozhovorů prohlásila, že její rodina byla "na mizině", když v roce 2001 opouštěla Bílý dům. Republikáni to odsoudili s tím, že toto vyjádření ukazuje, že Clintonovi vůbec nechápou situaci typické rodiny.

Liberálové se rovněž ptají, zda Clintonová není příliš úzce spjata s velkými finančníky z Wall Street, přičemž připomínají dobu, kdy reprezentovala stát New York v americkém Senátu.

ort, ČTK


Diskuse ke článku