nahoru

Marine Le Penová vystoupila v Praze, její odpůrci křičeli „fašistka pryč“

ČTK, ort 6. května 2015 • 14:00
Marine Le Penová vystoupila v Praze, její odpůrci křičeli „fašistka pryč“
Marine Le Penová vystoupila v Praze, její odpůrci křičeli „fašistka pryč“
• foto: 
ČTK/Michal Doležal

S tvrdou kritikou centralizované Evropské unie dnes vystoupila na konferenci v Poslanecké sněmovně předsedkyně francouzské nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. Evropa podle ní musí být založená na spolupráci svobodných národů. Začátek projevu kontroverzní političky narušil protest asi desítky mladých lidí, kteří provolávali hesla jako "Fašistka pryč".

"Evropská unie je projektem, který je nebezpečný a utopistický, který byl vnucen, a to bez našeho souhlasu a proti naší vůli, a změnil myšlenku evropské spolupráce v byrokratický zlý sen federalistického charakteru uprostřed globalizace, který je naprostým oponentem liberalismu," prohlásila Le Penová.

Občany EU přirovnala k hlavnímu hrdinovi povídky Franze Kafky Proměna, který se změní v obludného brouka. "Musíme se přizpůsobit a rozptýlit v těle monstrózní kreatury, jakou je Evropská unie. Evropská unie je šílenstvím a skrývá se za praporem falešné demokracie, a činí tak státy nesamostatnými," řekla. Unii podle ní navíc vedou lidé, kteří ji nejsou schopní bránit před "největším nebezpečím od dob druhé světové války", kterým měla na mysli islámský terorismus.

"Evropská unie se proměnila v hrobku našich nadějí. Euro v podstatě ničí naši ekonomiku," dodala francouzská europoslankyně. Le Penová je nejvýznamnějším hostem konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii, kterou pořádá neparlamentní Občanská konzervativní strana a poslanec Radim Fiala, který v pondělí vystoupil z opozičního hnutí Úsvit.

"Je třeba Evropy, která bude založená na spolupráci svobodných národů," vyzvala Le Penová. Evropa podle ní musí projít institucionální proměnou. "Měli bychom držet Evropu, která bude založená na spolupráci představitelů všech států a musí 'prostřelit' Evropskou komisi," doplnila Le Penová.

Ještě než mohla promluvit, se v zadních lavicích sálu zvedlo asi deset mladých lidí s anglicky psanými transparenty vyzývajícími "Le Penová, vrať se domů" nebo "Nejsi tu vítána, fašistická lady". Skandovali přitom "Fašistka pryč". Jejich protest trval asi minutu, než je organizátoři vyvedli. Bývalý předseda Úsvitu Tomio Okamura, který na konferenci také vystoupil, jejich akci označil za "mediální komedii", jejímž cílem podle něj bylo, aby se odpůrci Le Penové dostali do médií.

ČTK, ort


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.