nahoru

Rektoři na protest proti Zemanovi bojkotují předávání profesorských dekretů

ČTK, arb 6. května 2015 • 11:43
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Přibližně polovina ze třiadvaceti rektorů veřejných vysokých škol už potvrdila, že se čtvrtečního slavnostního předávání profesorských dekretů nezúčastní. Na slavnostní ceremoniál do Karolina se nechystá nikdo z těch, jejichž stanovisko má ČTK k dispozici. Všichni zatím plánují v souladu s doporučením České konference rektorů (ČKR) slavnostní akt bojkotovat na protest proti tomu, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat tři kandidáty na profesuru.

Zeman odmítl podepsat dekrety pro Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima prezidentův postoj označil za nepřijatelný zásah do principů akademických svobod. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka měla hlava státu pro rozhodnutí vážné důvody týkající se minulosti kandidátů.

Akademici se zdají být jednotní v tom, že je na místě svůj nesouhlas vyjádřit neúčastí na slavnostním ceremoniálu. Samotný Zima, který je předsedou ČKR, se na tuto akci kvůli zahraniční dovolené nechystal ani před tím, než vyšel prezidentův postoj najevo. Měl ho zastoupit prorektor Aleš Gerloch, jehož účast je podle mluvčího univerzity Václava Hájka nejistá.

Na akci určitě nepůjde rektor Českého vysokého učení technického Petr Konvalinka. "Prezident republiky, ať jím je kdokoli, nemá právo rozhodovat o tom, kdo bude nebo nebude jmenován profesorem," uvedl na svém facebookovém profilu. Neúčast doporučí také novým profesorům nominovaných touto univerzitou.

Z pražských vysokých škol už neúčast potvrdili také rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch a rektor Akademie výtvarných umění Tomáš Vaněk. Předávání se nezúčastní ani rektoři brněnských vysokoškolských institucí - Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity, Ivo Medek z Janáčkovy akademie múzických umění ani Pavel Suchý z Veterinární a farmaceutické univerzity.

K výzvě předsednictva ČKR se připojil i rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček. Vědecké rady vysokých škol podle něj navrhují kandidáty na jmenování profesorem po komplexním posouzení jejich odborných kvalit. "Jde o výsostné právo akademické obce, které by nemělo být nikým zpochybňováno. Krok pana prezidenta proto vyvolává pochybnosti, zda respektuje autonomii vysokých škol a jejich zásadní společenské poslání," řekl ČTK.

Za nepřijatelný považují prezidentův krok rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, Petr Sáha z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, Josef Hynek z Univerzity Hradec Králové, Jan Lata z Ostravské univerzity i rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

Ten připomněl, že v nepříjemné situaci se ocitli také profesoři, kteří mají dekrety převzít. Na tento akt totiž už pozvali své rodiny. "Z naší univerzity by měl být jmenován profesorem Petr Němec. Podle jeho vyjádření pokud obřad nebude standardní a nebudou tam rektoři, nepojede tam také," doplnil Ludwig.

Slavnostního jmenovacího aktu se nezúčastní docent politologie z Masarykovy univerzity a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Vít Hloušek. Radim Lenort i Aleš Bernatík z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří mají být jmenováni profesory, svou účast zvažují. Celkem mělo být jmenováno 45 profesorů, z nichž třem ale Zeman odmítl dekrety podepsat.

ČTK, arb


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.