nahoru

Zahraniční turisté v Česku loni utratili 202 miliard korun. A kde ty peníze jsou?

ČTK, ort 6. května 2015 • 07:00
Turisté Praha
Turisté Praha
• foto: 
Profimedia

Zahraniční turisté v Česku loni utratili 202 miliard korun, meziročně o 12,2 procenta víc. Průměrný zahraniční turista v ČR utratil 2905 korun za den. Vyplývá to z údajů společnosti STEM/MARK, které zveřejnil na dnešní tiskové konferenci Svaz obchodu a cestovního ruchu.

Výdaje zahraničních turistů, kteří se v Česku ubytovali, dosáhly 177,5 miliardy korun, jednodenní návštěvníci utratili 22 miliard a tranzitující cestující 2,7 miliardy korun.

Do Česka loni podle údajů Českého statistického úřadu přijelo 25,7 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 3,8 procenta více. Většina z nich strávila ale v Česku jen jeden den. V tuzemských hotelech a penzionech se ubytovalo 8,1 milionu turistů z ciziny. Téměř desetina ze zahraničních návštěvníků použila Česko pouze jako tranzitní zemi.

Mezi jednodenními návštěvníky ČR převládají Němci, kteří tvoří 60 procent z nich. Následují Slováci (15 procent) a Rakušané (14 procent). Naprostá většina jednodenních návštěvníků míří za nákupy, průměrně utratí 2000 korun.

Z turistů, kteří se v Česku ubytují, jde také nejčastěji o Němce (17 procent), dále Rusy (deset procent) a Slováky (osm procent). Dvě třetiny přijíždějí na dovolenou a 15 procent na služební cestu. Největší část z celkových výdajů utratí za dopravu a ubytování, během pobytu pak za zboží a jídlo. Jejich průměrná útrata činí 2800 korun za den. V průměru stráví v Česku šest dnů.

Na tvorbě HDP se cestovní ruch podílí třemi procenty a na celkové zaměstnanosti ze 4,5 procenta. To představuje zhruba 230.000 lidí. Nejvíce lidí pracuje v rámci cestovního ruchu ve stravovacích službách a pohostinství.

ČTK, ort


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.