nahoru

Milánské Expo 2015 otevřelo své brány, při zahájení se hrál Antonín Dvořák

ČTK, ref 2. května 2015 • 12:00
EXPO 2015
EXPO 2015
• foto: 
Reuters

V severoitalském Miláně se otevřely včera brány půlroční světové výstavy Expo 2015, jejíž motto zní „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Úvodní den provázely demonstrace odpůrců výstavy, při nichž v centru města hořela auta. Policie nasadila slzný plyn a neupřesněné množství lidí zadržela, informovala italská tisková agentura ANSA.

Své úspěchy ve vědě a technice představuje ve svém pavilonu i Česká republika, která je jednou ze 145 vystavujících zemí. Zahájení Expa se zúčastnily desítky hlav států a vlád a ministrů. Italský prezident Sergio Mattarella prohlásil, že výstava je mimořádnou příležitostí pro jeho zemi. Premiér Matteo Renzi řekl, že událost bude testem italské budoucnosti po letech stagnace a recese.

"Jsem hodně vzrušená, hodně zvědavá a jako první navštívím japonský pavilón," sdělila italská návštěvnice Marilena Bascianiová, která branami prošla jako vůbec první.

Expu adresoval videoposelství papež František, který řekl, že je "hlasem poutníků světa". "Můj je hlas mnoha chudých, kteří se důstojně snaží vydělávat na svůj chleba s potem ve tváři," řekla hlava římskokatolické církve. Hlavním tématem Expa je hledání dostatku kvalitních zdrojů potravy a vody pro všechny obyvatele Země.

Odpůrci světové výstavy z hnutí No Expo mimo jiné tvrdí, že akce je příliš nákladná, a dnes uspořádali velký protest, při němž se centrum Milána proměnilo v bojovou zónu, kde byla zcela ochromena doprava. Demonstranti zapálili několik aut a střetli se s příslušníky pořádkových sil, proti nimž použili dělbuchy a házeli kameny a další předměty. Policie odpověděla slzným plynem a vodními děly. Podle zdrojů italské agentura ANSA, která o incidentech informovala, byli někteří demonstranti zadrženi. Počet účastníků demonstrace ANSA neupřesnila.

Už ve čtvrtek proti konání Expa v Miláně protestovalo zhruba 800 lidí, z velké části studentů a odpůrců globalizace. Mimo jiné vytýkají světové výstavě její nákladnost. Někteří z nich házeli vajíčka a dělbuchy a barvou potřísnili několik budov.

Podle generálního komisaře české účasti Jiřího Potužníka bylo příjemným překvapením, že vztyčování vlajky Expa 2015 provázely tóny Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka. V českém pavilonu zahajovací večer doprovodilo vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného, který zahrál na dva výjimečné nástroje. Jeho ruce rozezněly originální milánské housle z roku 1748, které byly zhotoveny v dílně slovutného mistra Landolfiho, a rovněž mramorové housle Opus 9 ze sochařské dílny Jana Řeřichy. Ty budou po nejbližší týdny součástí české expozice, načež budou předány Milánu.

Páteční návštěvnost se podle Potužníka pohybovala jen v řádech tisíců lidí, což je výrazně méně, než se očekává v dalších dnech. Přispělo k tomu špatné počasí, ochromená doprava v Miláně i nestandardní režim vstupu stanovený pro úvodní den, řekl Potužník telefonicky ČTK.

Hlavní organizátoři odhadují, že do konce října přijede do Milána asi 20 milionů návštěvníků. Dopředu bylo prodáno již deset milionů vstupenek.

Hlavním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií. V pavilonu je i dvanáct metrů čtverečních živého lesa, ve kterém mají záběry z miniaturních kamer na rozměrné projekční ploše zprostředkovat jedinečný zážitek při pozorování života rostlin.

Příprava světové výstavy na sebe přilákala pozornost mimo jiné i kvůli korupčním skandálům, kvůli kterým bylo podle agentury Reuters několik vysoce postavených činitelů z řad organizátorů Expa 2015 zatčeno. Kritiku také vyvolaly vyšší než odhadované náklady stavby a stavební průtahy.

ČTK, ref


Diskuse ke článku