nahoru

Průlom v kauze českých dětí: Norský úřad zahájil kroky k adopci mladšího z chlapců

ČTK, vib 30. dubna 2015 • 09:00
Eva Michaláková
Eva Michaláková
• foto: 
ČTK

Přes všechny snahy matky Evy Michalákové, českých úřadů, politiků, mnoha médií i aktivistů, směřuje kauza dvou chlapců, kteří jsou v pěstounské péči v Norsku, k úplně opačnému výsledku, než o který se u nás mnoho lidí snaží. Norský sociální úřad zahájil kroky k adopci mladšího z bratrů Michalákových.

Vyplynulo to ze včerejšího vyjádření ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka před poslanci. Česko se vůči postupu ohradilo dopisem, protože podle Zaorálka je to v rozporu s březnovým ujištěním, že adopce nepřichází v úvahu.

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí dostal ale v dubnu informaci, podle níž se norský okresní sociální úřad obrátil na krajskou instituci a požádal ji o zahájení řízení, jehož výsledkem by bylo umožnění adopce mladšího bratra, uvedl Zaorálek.

Matka Eva Michaláková, které norské úřady děti před čtyřmi lety odebraly, by měla podle Zaorálka dát řediteli českého úřadu Zdeňku Kapitánovi souhlas k přístupu ke všem spisům. Kapitán by pak mohl s norskými úřady jednat. „Na základě těchto jednání a jejich výsledku jsme jako ministerstvo zahraničí připraveni obrátit se na Norsko také diplomatickou nótou,“ řekl Zaorálek.

Premiér Bohuslav Sobotka, jenž poslance o postupu Česka v případu písemně informoval, podotkl, že důvod umístění bratrů Michalákových do pěstounské péče v Norsku neodpadl. Trvá podle pravomocného soudního rozhodnutí. „Rozhodnutí lze změnit na základě nového projednání případu," uvedl předseda vlády. Nové projednání inicioval návrh, který podala v Norsku advokátka Evy Michalákové loni v prosinci, připomněl Sobotka.

Navrácení dětí do rodiny je podle Sobotky možné za podmínek, které stanoví norské právo. „Je nyní důležité, aby paní Michaláková prokázala, že došlo ke změně poměrů od posledního rozhodnutí a že jsou splněny další podmínky předepsané norským právem,“ řekl ministerský předseda. Norská strana podle něho ví, že případ je velmi citlivý pro česko-norské vztahy.

Sněmovna vzala Sobotkovu písemnou informaci „na vědomí“ a vyžádala si další. Jiná usnesení, která navrhovala Jitka Chalánková (TOP 09 a Starostové), jež se v případu angažuje, poslanci nepřijali. Chalánková chtěla, aby poslanci požádali vládu, aby si prostřednictvím konzulátu sjednala styk s bratry Michalákovými, zjistila jejich aktuální stav a ověřila, že se jim v pěstounských rodinách dostává potřebné péče, a aby vyvinula maximální úsilí k dosažení návratu dětí do Česka.

Sobotka zdůraznil, že česká vláda vyvinula na Norsko nejvyšší možný tlak a podnikla diplomatické kroky na všech myslitelných úrovních. Před schválením nových sněmovních usnesení varoval, prý by hrozila jejich inflace. Poslanci se k případu vyjádřili už loni v prosinci. Ministerský předseda taky uvedl, že norské právo neumožňuje svěření dítěte do péče osoby žijící v jiném státu.

ČTK, vib


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.