nahoru

Premiér Orbán zvažuje v Maďarsku znovuzavedení trestu smrti

čip, ČTK 29. dubna 2015 • 17:00
Viktor Orban
Viktor Orban
• foto: 
Profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán zvažuje znovuzavedení trestu smrti. Zpřísnění trestního práva prosazované jeho vládou je podle něj nedostatečné, informovala agentura MTI. Trest smrti přitom zakazují Charta základních práv Evropské unie a nepřipouštějí ho ani Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod Rady Evropy a Listina základních práv a svobod.

Trest smrti musí zůstat na "pořadu dne", protože se ukázalo, že vládou prosazované zpřísnění trestního práva je nedostatečné, citovala MTI pravicového politika.

Orbán to řekl v Pécsi na jihu Maďarska v reakci na brutální vraždu v nedalekém Kaposváru, kde muž přepadl trafiku a zabil 21letou prodavačku. Podle Orbána je třeba "dát zločincům najevo, že Maďarsko se nenechá ničím zastrašit, když jde o ochranu občanů".

Nový trestní zákoník navrhovaný Orbánovou vládou má mimo jiné stanovit, že zločinci odsouzení na doživotí si musí trest za všech okolností skutečně odsedět.

Trest smrti v Evropské unii zakazuje Charta základních práv EU. V Maďarsku, stejně jako v tehdejším Československu, byl trest smrti zrušen v roce 1990, po pádu komunismu. V České republice se loni pro zavedení trestu smrti nepřímo vyslovil vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v souvislosti s vraždou devítileté školačky z Klášterce nad Ohří.

čip, ČTK


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.