nahoru

Letadlo s českými zdravotníky mířícími do Nepálu musí čekat v Indii

ČTK, čip 29. dubna 2015 • 12:01
Nepál
Nepál
• foto: 
EPA

Letadlo s českými zdravotníky a záchranáři, kteří míří do Nepálu postiženého ničivým zemětřesením, bylo odkloněno do Dillí. ČTK to dnes řekl David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí. V indické metropoli podle něj letoun vyčká, než ho bude moci přijmout přetížené letiště v nepálském hlavním městě Káthmándú.

Letadlo s více než třemi desítkami lékařů, sester a hasičů odstartovalo z Prahy dnes zhruba půl hodiny po půlnoci. Let do Káthmándú s mezipřistáním v Turkmenistánu měl trvat asi deset hodin. Místo přistání v Nepálu ale stroj s více než deseti tunami vybavení a zásob na palubě přistál po 11:30 SELČ v Dillí.

"V Dillí se o ně postará náš zastupitelský úřad a budou čekat na vhodnou příležitost na odlet do Káthmándú. Budeme o něm vyjednávat a doufat, že k němu dojde co nejdříve. Letiště v Káthmándú nemohlo pro přetíženost ten let přijmout," uvedl Frous.

V Nepálu by čeští záchranáři měli zůstat dva týdny. Počítá se ale s tím, že v zemi mohou působit až měsíc. Jejich hlavním úkolem bude ošetření lehkých a středně těžkých poranění po sobotní katastrofě, která si podle posledních informací tamní vlády vyžádala více než 5000 mrtvých. Podle OSN bylo zemětřesením postiženo asi osm milionů obyvatel Nepálu.

ČTK, čip


Diskuse ke článku