nahoru

Polský ministr Schetyna hájí zákaz pro Noční vlky, motorkáře nepouští ani Litva

ČTK, ref 29. dubna 2015 • 15:00
Noční vlci
Noční vlci
• foto: 
ČTK

Polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna hájí nevpuštění členů ruského prokremelského motorkářského klubu Noční vlci do země. Jezdci prý nedodali podrobnosti o plánované trase a místech přenocování. Několik ruských motorkářů přes své hranice v posledních dnech nepustila ani Litva, informovala dnes agentura DPA.

"V početných nótách adresovaných ruskému velvyslanectví jsme poukazovali na chybějící podrobnosti o trase a místech noclehu. Měli jsme s nimi velmi aktivní korespondenci a ruská strana to ví," řekl dnes Schetyna ruskému rozhlasu.

Členové motorkářského klubu měli původně v úmyslu projet na počest 70. výročí konce druhé světové války z Moskvy přes Minsk, Varšavu, Vratislav, Brno, Bratislavu, Vídeň, Mnichov a Prahu do Berlína. Jejich plán se však začal hroutit poté, co polské úřady v pondělí po několikahodinové hraniční prohlídce cestu kolony z hraničního přechodu Terespol do Varšavy zakázaly. Navíc se objevily zprávy, že přinejmenším některým členům ruské kolony německé úřady zrušily platnost schengenských víz.

Schetyna uvedl, že Polsko mnoha Rusům, a to i motorkářům, kteří chtěli jet do Berlína uctít ruské oběti 2. světové války, vstup do země povolil. "Triumfální jízda" nočních vlků z Moskvy do Berlína je ale podle něj "demonstrace a politická provokace". "To neprospívá polsko-ruským vztahům," prohlásil Schetyna.

Proti polskému postoji předtím opakovaně protestovala Moskva. Ruský velvyslanec v Polsku prohlásil, že zákaz vstupu nemůže zůstat bez následků pro vzájemné vztahy.

Ruská média tento týden spekulovala o tom, že Noční vlci se pokusí do Německa dostat oklikou přes Finsko, odkud by trajektem cestovali do Německa. Podle agentury DPA litevská pohraniční stráž jen dnes přes na území Litvy nepustila čtyři ruské a běloruské motorkáře, ale není jasné, zda šlo o Noční vlky. Také v úterý nebyl přes bělorusko-litevskou hranici vpuštěn 29letý biker, který neměl víza a tvrdil, že je členem Nočních vlků.

Dohromady prý litevští pohraničníci od pondělí poslali zpět nejméně dalších osm ruských motorkářů, kteří se bez platných cestovních dokladů pokusili dostat do Litvy z Běloruska nebo z ruské kaliningradské exklávy. Pouze jeden z nich však byl s jistotou členem Nočních vlků.

ČTK, ref


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.