nahoru

Ruský soud poslal do vazby vědce za přednášku v Česku, prý prozradil státní tajemství

ČTK, ort 22. dubna 2015 • 12:00
Soudní síň
Soudní síň
• foto: 
Profimedia

Ruský soud poslal do vazební věznice bývalého vědeckého pracovníka jaderného střediska v Sarovu Vladimira Golubjova (66), který čelí obvinění z prozrazení státního tajemství v přednášce, pronesené a publikované v Česku v roce 2013. Rozhodnutí o uvalení vazby, zatím na dva měsíce, přijal soud v noci na dnešek, oznámil vědcův advokát.

Jaderný fyzik považuje obvinění za vykonstruované, vinu odmítá a tvrdí, že všechny poznatky, které údajně prozradil předloni na jaře v referátu na konferenci v Praze, byly publikovány v odborné literatuře již v 80. a 90. letech minulého století.

Vyšetřovatelé odůvodnili žádost o uvalení vazby tím, že Golubjov údajně nedodržel závazek, že se bude zdržovat ve svém bydlišti ve městě Nižnij Novgorod a nebude se vyjadřovat k vyšetřování.

Golubjov je odborník na výbušniny, kterým věnoval i referát v Česku. V Sarovu, kde působil od poloviny 70. let, se podle zmínek na internetu věnoval také balistice a dynamice plynů. Po pražské přednášce byl propuštěn ze zaměstnání a nyní je v důchodu. Stíhán je od loňského léta.

Za vyzrazení státního tajemství hrozí v Rusku až čtyři roky vězení, v případě přitěžujících okolností až sedm let.

Ruská média se dohadují, nakolik fyzikův případ souvisí s honem na údajné špióny. Každopádně obviněných z vlastizrady od vypuknutí konfliktu s Ukrajinou přibylo; přispěly k tomu prý i dřívější změny zákona.

Ruský jaderný komplex v Sarově asi 400 kilometrů východně od Moskvy je největší v zemi. Téměř stotisícové město Sarov, dříve známé jako Arzamas-16, je kolébkou ruské jaderné fyziky a místem, kde vznikla první sovětská atomová a vodíková puma. Dodnes se v místních provozech vyvíjejí a kompletují jaderné hlavice. Město je pro cizince uzavřené a i Rusové tam smějí jen se zvláštními propustkami.

 

ČTK, ort


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.