nahoru

Čech chtěl v USA proniknout do vojenského zařízení, teď ho čeká deportace

ČTK, ref 21. dubna 2015 • 10:26
Picatinny Arsenal
Picatinny Arsenal
• foto: 
Profimedia

Český občan se minulý pátek pokusil za podezřelých okolností proniknout do vojenského zařízení ve Spojených státech. Dnes o tom informovala agentura AP s tím, že muže podle všeho čeká deportace. Prozatím není jasné, zda 46letému Čechovi, který je nyní zadržován, hrozí nějaké obvinění. Stanoven nebyl ani termín slyšení u imigračního soudce, který bude jeho případ řešit.

Incident se odehrál u zařízení Picatinny Arsenal ve státě New Jersey. Do areálu, který je zaměřen na výzkum a vývoj konvenčních zbraní a munice, se prý Čech pokusil vjet osobním vozem přes bránu pro nákladní auta. U kontrolního stanoviště ale vůz kvůli neupřesněnému podezření vyvolal poplach. Úřady následně podle médií postupovaly jako v případě možného ohrožení bombou: areál evakuovaly a uzavřely také přilehlé silnice. Pozdější kontrola vozu ale žádnou trhavinu neodhalila.

"Pokusil se vstoupit do zařízení a měl prošlý pas," prohlásila Ingrid Parkerová z vojenského areálu Picatinny Arsenal. Dodala, že právě pasem se muž u kontroly prokázal. Zda k vyvolání poplachu přispěl neplatný cestovní doklad, úřady neuvedly. Oznámily jen, že ostraha si na voze všimla něčeho podezřelého.

Čecha na místě zadržela imigrační policie. Ta podle nbcnewyork.com uvedla, že muž "je ve fázi vydávacího procesu a do slyšení u federálního imigračního soudce zůstává ve vazbě imigračního úřadu". Možnost vznesení obvinění úřad odmítl komentovat a odkázal na ministerstvo obrany, které se ale k záležitosti dosud nevyjádřilo.

Zatím není jasné, kdy se soudní slyšení uskuteční. "Termín dosud stanoven nebyl, nemusí to být ani tento týden," uvedl podle dailyrecord.com tiskový odbor zařízení Picatinny Arsenal.

Podle stanice CBS není jasné, proč se Čech chtěl do vojenského objektu dostat. Podrobnosti zatím americké úřady neuvedly.

Událost vyvolala otázky o bezpečnostních postupech v Picatinny Arsenal. Evakuace několika tisíc zaměstnanců, z nichž většina jsou civilisté, totiž trvala podle cbslocal.com dvě hodiny. Parkerové uvedla, že vyklizení areálu bylo komplikované, neboť otevřeno bylo jen několik výstupních bran. "Rádi bychom to udělali rychleji, musíme to nacvičit," dodala Parkerová.

Rozsáhlá bezpečnostní opatření, jejichž součástí byly i uzavírky přilehlých silnic, značně zkomplikovala dopravu v okolí. Z preventivních důvodů byla uzavřena i část mezistátního tahu Route 15. Jeden z řidičů si podle nbcnewyork.com například stěžoval, že na několikakilometrové cestě strávil tři hodiny.

ČTK, ref


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.