nahoru

Diktátor Kim Čong-un vykonal hrdinský čin: Vystoupal v polobotkách na nejvyšší horu země

ČTK, Tereza Stonišová 21. dubna 2015 • 07:00
Diktátor Kim Čong-un vykonal hrdinský čin: Vystoupal v polobotkách na nejvyšší horu země
foto: Reuters/EPA/KCNA

Kult osobnosti se dá budovat různými způsoby. Hitler ho posiloval svými exaltovanými projevy, Stalin masovým vyvražďováním obyvatel, Putin se objevuje na fotografiích, jak do půl těla vysvlečený jezdí na koni, věnuje se potápění či pilotuje motorový kluzák. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zřejmě nechal ruským prezidentem inspirovat. Média v KLDR slavnostně oznámila převratnou novinku - Kim zdolal nejvyšší horu země Pektu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Výstup na takřka posvátnou korejskou horu, která je 2750 metrů vysoká, není žádnou náhodou. Oficiální životopisy Kimova otce, předchozího diktátora Kim Čong-ila, totiž tvrdí, že se zde narodil ve skromné dřevěné chýši na úpatí vrcholu. „Příchod budoucího vůdce, který sestoupil z nebes, provázel zpěv vlaštovek, silná sněhová bouře přecházející ve dvojitou duhu nad vrcholkem hory a na nebi se v ten okamžik objevila nová hvězda,“ píše se v oficiálních severokorejských knihách. Takže vlaštovky a sněhová bouře, jenže Kim Čong-il se ve skutečnosti narodil poblíž ruského Chabarovska.

Na snímcích je dnešní vůdce, třicátník Kim Čong-un, na sněhu. Přestože má silnou nadváhu, zachycen stojící s úsměvem na zasněženém horském vrcholu, zatímco v mracích za ním prosvítá slunce. K výstupu Kim nezvolil sportovní oblečení z moderních materiálů, které by ho ochránily před mrazem a vlhkem, ale vsadil na společenskou eleganci. Na sobě má dlouhý černý zimní kabát, oblekové kalhoty a kožené špičaté černé boty.

Posvátná severokorejská hora Pektu se tyčí 2750 metrů nad mořem a podle legend vládnoucích komunistů se na ní narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il. Tuto verzi nicméně vyvracejí mnozí historikové, podle nichž Kim Čong-il přišel ve skutečnosti na svět v Rusku.

Podle zpráv severokorejských médií Kim Čong-un na zmíněnou horu vystoupal v sobotu dopoledne společně se stovkami bojových pilotů a činitelů vládnoucí Strany práce. Cílem Kimovy návštěvy v regionu bylo prý setkat se s piloty Korejské lidové armády, kteří dokončili cestu po místech válečných bitev v oblasti. To dokládají i přiložené fotografie.

"Zdolání hory Pektu skýtá cennou duševní vzpruhu, mnohem silnější než jakýkoli druh jaderné zbraně," řekl Kim podle deníku Rodong sinmun vojákům.

Vrchol vulkanické hory Pektu se nachází na hranicích Severní Koreje s Čínou a v korejském folkloru je považován za posvátné místo. Je také součástí propagandy, která oslavuje Kimovu rodinu.

Budování kultu osobnosti, rozšířené za Kim Čong-unova otce, nabývá v poslední době opět na síle. Nedávno byly v KLDR údajně vydány nové školní osnovy, v nichž se tvrdí, že současný vůdce země uměl již ve třech letech řídit auto. Mladý Kim se také rád zviditelňuje při návštěvách různých armádních základen, továren a dalších významných institucí. Tato kampaň má podle analytiků Kima ukázat občanům jako energického člověka.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.