nahoru

Italové s velkým překvapením zjišťují, že většinu jejich slavných firem už vlastní cizinci

ort 5. dubna 2015 • 18:00
AC Milán
AC Milán
• foto: 
Profimedia

Zprávy z tohoto týdne, že bývalý italský premiér Silvio Berlusconi prodal minimálně za miliardu euro svůj fotbalový klub AC Milán čínskému miliardáři Wang Ťien-linovi, byla pro Italy dalším důkazem, že jejich země v posledních dvou desetiletích ztratila kontrolu nad mnoha svými slavnými firmami. Jiný fotbalový klub Inter Milán koupil zase před rokem a půl Erick Thorir z Indonésie. Informaci o prodeji italských společností popsal web thelocal.it.

Nedávno bylo oznámeno, že výrobce pneumatik Pirelli, který je například výhradním dodavatelem pro závody F1, koupila čínská firma ChemChina.

Tři čtvrtiny jednoho z nejznámějších evropských výrobců jachet, Ferretti Group, koupila čínská společnost Shandong Heavy Industry Group – Weichai Group.

Číňané, konkrétně Trendy International Group z jihočínského města Kuang-čou (předtím Kanton), koupili také jednoho z nejznámějšího italského výrobce oblečení Miss Sixty, která byla kdysi založena v Římě.

Italský Parmalat pak koupil v roce 2011 francouzský rival Lactalis a vznikla tím největší mlékárenská firma na světě.

Slavnou oděvní firmu Brioni, která byla založena v roce 1945, koupila francouzská společnost Kering.

Kultovní automobilka Lamborghini, která vyrábí luxusní vozy, je ve vlastnictví německé firmy Audi, která je divizí Volkswagen Group.

Největší a nejznámější výrobce piva, Moretti, který byl v Udine založený už v roce 1859, je v majetku nizozemské Heineken International.

Druhý největší italský výrobce elektřiny, Edison, je už ve vlastnictví francouzského energetického gigantu EDF.

Luxusní značka Gucci vlastní francouzský firma Kering, té patří i další výrobce luxusu, Bottega Veneta.

Nejproslulejší italský výrobce čokolády Perugina patří švýcarskému potravinářskému gigantu Nestlé. Její čokoládovna Casa del Cioccolato přitom patří podle expertů mezi pět nejlepších na celém světě.

ort


Diskuse ke článku