nahoru

Strany vyzývají pražskou primátorku Krnáčovou k demisi kvůli výběru právníků

ČTK, ref 30. března 2015 • 13:17
Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová
• foto: 
Archív

Opoziční klub zastupitelů TOP 09 a nezávislých vyzval pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou (ANO), aby odstoupila z funkce. K výzvě se připojila i ODS, ale také pražské koaliční strany považují situaci za vážnou. Primátorka prý hrubě porušila zákony i zájmy hlavního města tím, že vybírala právníky ve sporu o pronájem Škodova paláce na doporučení protistrany. Navíc jednala za zády rady.

Kvůli postupu Krnáčové se dnes odpoledne mimořádně sejde klub Trojkoalice, řekl na dotaz ČTK náměstek Matěj Stropnický. Náměstek Petr Dolínek (ČSSD), kterého citoval server Neovlivni.cz, považuje situaci za absurdní a vážnou. "Absolutně jsem to netušil, o tom nás paní primátorka tedy rozhodně neinformovala," uvedl. Předseda klubu TOP 09 Václav Novotný, že možná na Krnáčovou podají trestní oznámení. K výzvě na odvolání Krnáčové se podle zastupitelky Alexandry Udžejiny připojuje i ODS. Primátorka na svém jednání nevidí nic protiprávního ani zvláštního.

„Primátorka pletichařila ve věci jednání o nájmu Škodova paláce s protistranou a na základě zákulisních dohod vybrala k zastoupení města právní kancelář, kterou jí doporučila a slíbila financovat protistrana tohoto závažného a dlouhotrvajícího soudního sporu,“ uvedl Novotný. Krnáčová podle něj navíc jednala bez vědomí zastupitelstva i rady a její postup by zůstal utajen, kdyby mailovou korespondenci nerozeslala omylem i jiným adresátům, než chtěla.

Internetový deník Neovlivní.cz napsal, že Krnáčová tajně jednala se zástupkyní vlastníka paláce Abigail Schaeffer. Na schůzce i v emailech s ní podle serveru detailně řešila výměnu právníků a rovněž mechanismus, jak celá věc projde vedením města. Manažerka v korespondenci jasně říká, že Praha musí vyměnit právníky, jinak se novým vedením radnice preferovaný smír konat nebude.

Pražští radní pak 10. března schválili smlouvu s právní kanceláří Kocián Šolc Balaštík. Stejnou kancelář zařadila v mailu pro Krnáčovou mezi "vhodné právníky" i Schaeffer, tvrdí Neovlivni.cz.

Primátorka připustila, že vybranou kancelář jí doporučila protistrana, nicméně žádný problém v tom nevidí. "Vše bylo transparentní, pochopitelně... Já si myslím, že to nemá nic společného s tím, že bych něco ohýbala," řekla deníku. Nevidí nic zvláštního ani na tom, že o svém jednání s protistranou neinformovala své kolegy z rady.

Město se u soudu dožaduje snížení údajně předraženého nájemného za Škodův palác. Za budovu v centru města platí ročně 200 milionů korun. Soud už dvakrát žalobu města zamítl.

V éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) se do Škodova paláce sestěhovala většina úředníků magistrátu. Původně politici odhadovali, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by ale celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy. V minulosti přitom podle kritiků byla možnost koupit budovu za 1,5 miliardy korun.

ČTK, ref


Diskuse ke článku