nahoru

Hradní mluvčí Ovčáček: Padesát odstínů rudé

Milan Tesař18. března 2015 • 14:00
Ovčáček boží
Ovčáček boží
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Zjevení Zemanova tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka je logické v podivné zemi a podivné době, kdy do sebe olysalý starý vlk a malá ovečka zapadli jako dva dílky puzzle Pražský hrad. V novém Reflexu, který vyjde ve čtvrtek 19. března, se o Ovčáčkově životě a díle dočtete více.

Ovčáček si osvojil spoustu věcí. Umí vypouštět mlhu. Polidšťuje netvora. Vybírá žumpu, do níž nadělal někdo jiný. Má suverénně nejvíce citací ze všech tiskových mluvčích za rok 2014 – třináct tisíc devět set dvacet sedm. Některé z nich mají charakter vysoce výkonné žehličky srovnatelné snad jenom s výkonem Clintonova mluvčího v Bílém domě, když musel odpovídat, od čeho jsou ty skvrny na koktejlkách Moniky Lewinské.

Řada lidí tvrdí, že na to, jakého má prezidenta, si vede dobře. Proč si to nemyslíme taky? Například proto, že napsal 433 článků do neostalinistických Haló novin. Protože nejde o to, jaký je mluvčí, ale že je mluvčí.

Podrobnou analýzu Ovčáčkovy „rudé“ publicistiky najdete v Reflexu číslo 12, který bude v prodeji od 19. března.Diskuse ke článku