nahoru

Češi se rychle a stále více zadlužují, loni měli půjčky už za 1,7 bilionu korun

ref, ČTK12. března 2015 • 18:00
Dluhy
Dluhy
• foto: 
Marek Douša

Lidé měli v Česku ke konci roku 2014 půjčky v celkové hodnotě 1,7 bilionu korun, což bylo o 220 miliard korun více než předloni. Úvěr mělo 3,1 milionu Čechů, meziročně o 163 tisíc více.

Údaje vyplývají z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, který zveřejnil provozovatel registrů, společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Loni rostl i nadále zájem o hypotéky, i když pomalejším tempem.

Objem všech dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů loni činil 1,35 bilionu korun. Celkový objem hypoték se loni zvýšil o pět procent na necelých 1,1 bilionu korun. Počet klientů s hypotékou během loňska stoupl o devět procent na 530 000, což je necelá polovina lidí s dlouhodobým dluhem. Průměrná výše hypotéky klesla o tři procenta na dva miliony korun.

Objem krátkodobých úvěrů, tedy spotřebních úvěrů a leasingu, meziročně vzrostl o tři procenta na 370 miliard korun. Celkový počet klientů využívajících krátkodobé financování se naopak meziročně snížil o dvě procenta na 2,49 milionu. Průměrný krátkodobý úvěr stoupl o šest procent na 149 000 korun.

Podíl ohrožených úvěrů na celkovém objemu byl loni tři procenta. "Téměř dvě třetiny celkového objemu ohrožených úvěrů jsou krátkodobé úvěry," uvedl výkonný ředitel CNCB - Czech Non-Banking Credit Bureau Jiří Rajl.

ref, ČTK


Diskuse ke článku