nahoru

Islámský stát drží jako rukojmí 220 syrských křesťanů

ČTK, ref26. února 2015 • 10:52
Islámský stát drží jako rukojmí 220 syrských křesťanů
Islámský stát drží jako rukojmí 220 syrských křesťanů
• foto: 
Reuters

Do rukou radikálů z organizace Islámský stát (IS) padlo tento týden nejméně 220 křesťanů ze severu Sýrie. Novou bilanci únosu dnes zveřejnili syrští obhájci lidských práv, dosud se uvádělo 150 rukojmích. Podle obhájců, kteří situaci monitorují z exilu, IS v minulých třech dnech získal kontrolu nad deseti křesťanskými vesnicemi provincie Hasaká.

Z oblasti prchají civilisté a několik set jich dorazilo od měst Hasaká a Kámišlí.

"IS nyní kontroluje deset křesťanských vesnic. Rukojmí, které zajali, IS odvezl na své území," sdělil Ramí Abdar Rahmán z organizace na ochranu lidských práv.

IS zatím zajetí křesťanů nepřiznal. Na příslušníky náboženských menšin ale útočí také v Iráku, kde se zaměřuje na jezídy, a v Libyi, kde povraždil egyptské kopty.

Proti IS útočí v Iráku i v Sýrii letadla mezinárodní koalice. Při náletech v noci na dnešek u pohraničního iráckého Káimu přišlo o život podle zprávy z káimské nemocnice 17 členů IS. Téměř 30 jejich spolubojovníků utrpělo zranění a další raněné IS přepravil k ošetření do Sýrie.

Francouzská vláda se zabývá nejasnou misí skupiny čtyř poslanců, z nichž tři se ve středu v Damašku sešli se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Premiér Manuel Valls tuto iniciativu rozhodně odsoudil. Hovořil o setkání "s řezníkem" a označil to "za morální chybu". Paříž s Damaškem přerušila diplomatické styky v roce 2012. Jednomu z členů mise socialistovi Gérardovi Baptovi hrozí vyloučení ze strany.

ČTK, ref


Diskuse ke článku