nahoru

Okamura prohrál. Celostátní konference Úsvitu podpořila vytvoření nové strany

ref, ČTK24. února 2015 • 14:05
Tomio Okamura
Tomio Okamura
• foto: 
Profimedia

Celostátní konference hnutí Úsvit se rozhodla pro vytvoření nové strany a odmítla představu předsedy Tomia Okamury o dalším směřování uskupení. Novinářům to po asi dvouhodinovém jednání řekli zástupci obou stran. Hlasování skončilo poměrem pět ku čtyřem. Poslance, kteří se postavili proti němu, vyzval Okamura k odchodu ze Sněmovny i ze strany. Ti to odmítli. Chtějí prověřit hospodaření hnutí.

"Stranický puč byl dokonán, kolegové převzali hnutí Úsvit a zakládají novou, svoji, jejich politickou stranu," prohlásil před novináři Okamura. "Zradili program, zradili mě i 350.000 voličů. Vyzýváme, ať poslanci, kteří zakládají jinou politickou stranu, složí své poslanecké mandáty," řekl také. "A ti, kdo chtějí, ať si založí novou politickou stranu, ale ať nejdříve vystoupí z hnutí Úsvit," uvedl dále Okamura.

Většina účastníků dnešní konference Okamurovu interpretaci dění v Úsvitu odmítá, nejde podle nich o puč, ale o snahu stranu otevřít. "Konference vyslovila souhlas s postupem poslanců a vedení hnutí Úsvit a potvrdila jejich hlasování," uvedl k výsledkům konference mluvčí hnutí Jan Zilvar. Konference také Okamurovi uložila respektovat hlasování poslaneckého klubu a předsednictva, které nedávno rozhodly o vytvoření nové strany.

Členové hnutí dnes dále pověřili komisi pod vedením poslance Jiřího Štětiny, aby prověřila hospodaření hnutí. Konference přitom konstatovala, že "disponibilní finanční prostředky do konce volebního období jsou nula korun". Analýza má být zpracována do 20. března.

Šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch vyjádřil přesvědčení, že strana může i přes spory fungovat dál. "Poslanecký klub dál funguje, nic se nemění," míní. Okamura řekl, že si rozmyslí, jak bude postupovat dál.

Své kolegy obvinil z toho, že dnes neumožnili přijetí dvou nových členů do hnutí, a chovají se tak v rozporu se svými prohlášeními. Většina členů ale Okamurův návrh vnímala jako snahu o manipulování poměru při hlasování, které nakonec skončilo nejtěsnějším rozdílem. Odmítli také, že se staví proti programu přímé demokracie. Program prý nezradili, a proto rozhodně nebudou skládat mandát.

Deset ze 14 členů poslaneckého klubu Úsvitu podpořilo založení nové politické strany pro hájení národních zájmů, která chce spolupracovat mimo jiné s francouzskou krajně pravicovou Národní frontou. Podporu návrh získal i na předsednictvu. Nové uskupení má být otevřené všem zájemcům o vstup, včetně samotného Okamury. Ten to ale odmítá.

ref, ČTK


Diskuse ke článku