nahoru

Britská policie pátrá po třech dívkách, které prý odjely do Sýrie k islamistům

ČTK, ref21. února 2015 • 14:00
Britská policie pátrá po třech dívkách, které prý odjely do Sýrie k islamistům
Britská policie pátrá po třech dívkách, které prý odjely do Sýrie k islamistům
• foto: 
Archív

Britská policie vyhlásila pátrání po třech dívkách z Londýna, které odletěly do Turecka a údajně mají namířeno do Sýrie, kde se chtějí připojit k islamistům. Přítelkyně ve věku 15 a 16 let odletěly v úterý z londýnského letiště Gatwick letem společnosti Turkish Airlines do Istanbulu, aniž by o tom informovaly své rodiny.

Britská policie nyní spolupracuje s tureckými úřady: snaží se dívky najít a přivézt zpátky domů. "Stále si myslím, že existuje možnost, že jsou ještě v Turecku, a proto jsme se rozhodli zveřejnit tuto výzvu," citovala agentura Reuters Richarda Waltona z londýnské protiteroristické jednotky.

Turecké aerolinky odmítly upřesnit, zda dívky skutečně byly v jednom z jejich letů. Mluvčí společnosti uvedl, že pasažérům kontrolují jen víza a nenesou zodpovědnost za žádná další bezpečnostní opatření před samotným letem.

Patnáctiletá Shamima Begumová, šestnáctiletá Kadiza Sultanaová a jejich další kamarádka se přátelily se čtvrtou podobně starou dívkou ze stejné školy, která je podle policie již v Sýrii a odcestovala tam loni v prosinci. Rodiny všech tří dívek jsou jejich odchodem překvapeny a zničeny, dodal Walton.

Britské bezpečnostní složky odhadují, že do Sýrie dosud odcestovalo asi 600 britských muslimů, z nichž někteří se připojili k radikálům z hnutí Islámský stát. Asi polovina z nich se již vrátila a desítky jich byly zadrženy v rámci protiteroristických opatření.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře