nahoru

Únor bude chladný. Srážek by mělo být víc, než je obvyklé

ČTK, ref1. února 2015 • 08:00
• foto: 
ČTK

Ochlazení, které se do České republiky dostalo koncem ledna, počátkem února zesílí. Teploty přes den se budou pohybovat kolem bodu mrazu. Od druhého únorového týdne se začne oteplovat a přes den už by mrznout nemělo. Srážek by mělo být v únoru víc, než je obvyklé. Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu, který dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zveřejnil na svém webu.

 "Únor jako celek by měl byt teplotně podprůměrný," uvedli meteorologové. Růst budou podle výhledu postupně během měsíce i noční teploty. V příštím týdnu by se ještě měly pohybovat mezi minus osmi a šesti stupni Celsia, v posledním únorovém týdnu by mělo být v noci průměrně kolem minus tří stupňů.

Podle meteorologů je větší pravděpodobnost, že únor bude srážkové nadprůměrný. Víc srážek, než je v únoru běžné, by mělo spadnout hlavně v příštím týdnu. "V dalších týdnech lze očekávat období s relativně menším množstvím srážek, která budou střídána srážkově bohatšími obdobími," uvedl ČHMÚ.

Dlouhodobá průměrná teplota pro příští čtyři týdny je podle meteorologů minus 0,1 stupně Celsia. Nejteplejší bylo toto období v roce 1998 s průměrem 5,3 stupně. Naopak nejchladněji bylo v roce 1956, kdy průměr činil minus 9,5 stupně Celsia.

Srážek v období od 2. února do 1. března spadlo průměrně mezi 31 a 44 milimetry. Nejméně jich bylo v roce 2003, a to pouhých sedm milimetrů, naopak nejvíce v roce 1970 s úhrnem 87 milimetrů.

Dlouhodobý výhled nepostihuje všechny možné odchylky od nejpravděpodobnějšího vývoje počasí, ale vyjadřuje jen očekávaný trend ve vývoji počasí, upozorňuje opakovaně ČHMÚ.

ČTK, ref


Diskuse ke článku