nahoru

Zemřel saúdský král Abdalláh, významný spojenec Západu

ČTK, ref23. ledna 2015 • 07:44
Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd
Abdalláh ibn Abdal Azíz Saúd
• foto: 
ČTK

Ve svých 90 letech dnes zemřel saúdskoarabský král ¨ Azíz Saúd, který patřil k významným spojencům Západu v blízkovýchodním regionu. Novým králem se stal jeho bratr Salmán ibn Abdal Azíz Saúd. Oznámil to královský palác. Americký prezident Barack Obama ocenil zásluhy Abdalláha a zdůraznil potřebu udržet úzké vztahy obou zemí. Analytici podle agentury Reuters věří, že nový král bude pokračovat v politice Abdalláha.

Král Abdalláh byl od začátku měsíce hospitalizován v Rijádu se zápalem plic. Salmána, kterému je 79 let, jmenoval právoplatným následníkem v červnu 2012, kdy zemřel korunní princ Najíf. Novým korunním princem se dnes stal Mukrín ibn Abdal Azíz Saúd, který je podle agentur nevlastní bratr Salmána.

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a významným spojencem Spojených států v arabském světě. Za Abdalláha se země přidala k Američanům do boje proti teroristické síti Al-Káida. Z toho důvodu má stabilita monarchie globální význam. Zesnulý král také zavedl reformy, které trochu modernizují muslimské království, například ve vztahu k ženám. Moc v ultra konzervativní zemi je soustředěna v rukou krále a nejvyšších princů.

Obama vyjádřil krátce po oznámení úmrtí upřímnou soustrast rodině zesnulého krále a obyvatelům Saúdské Arábie a ocenil Abdalláhovy zásluhy na sblížení obou zemí. To je podle Obamy důležité pro stabilitu a bezpečnost na Blízkém východě i jinde ve světě.

"Co největší blízkost a pevnost partnerství mezi našimi dvěma zeměmi je součástí odkazu krále Abdalláha," citovala agentura Reuters z prohlášení nejvyššího amerického představitele. Očekává, že tyto dobré vztahy budou nyní pokračovat.

Obama se při své návštěvě v Rijádu loni v březnu snažil posílit historické spojenectví s šéfy monarchií Perského zálivu, které v posledních letech narušily neshody kolem řešení Sýrie a Íránu.

Kanadský premiér Stephen Harper dnes označil Abdalláha za "vášnivého ochránce míru na Blízkém východě". 

Po oznámení Abdalláhova úmrtí se na finančních trzích začala zvyšovat cena ropy. Podle agentury Reuters je to však přechodné a faktické zvýšení ceny ropy se v příštích měsících neočekává.

ČTK, ref


Diskuse ke článku