nahoru

Pákistánští učitelé mají s sebou do škol nosit zbraně. To se jim ale nelíbí

ČTK, ref22. ledna 2015 • 06:55
Prosincový masakr ve škole v Péšávaru, kde ozbrojenci z pákistánské odnože Talibanu zabili přes 150 lidí.
Prosincový masakr ve škole v Péšávaru, kde ozbrojenci z pákistánské odnože Talibanu zabili přes 150 lidí.
• foto: 
ČTK

Učitelé ze severozápadního Pákistánu se bouří proti plánu místních úřadů, podle kterého by pedagogové mohli do škol nosit zbraně, a bránit se tak před případnými útoky teroristů. Jde o reakci na prosincový masakr ve škole v Péšávaru, kde ozbrojenci z pákistánské odnože Talibanu zabili přes 150 lidí, píše na svých internetových stránkách britská BBC.

Zástupci učitelů upozorňují, že jejich úkolem je vzdělávat děti a ne se starat o bezpečnost.

V souvislosti s péšávarským masakrem vláda v provincii Chajbar Pachtunchvá minulý týden oznámila, že vydá zájemcům o zbraň z řad učitelům licence. "Jde o to, aby se (učitelé) dokázali postavit útočníkům do doby, než dorazí pomoc," řekl Muštak Ghání z provinční vlády. Dodal, že úřady toto řešení zvolily kvůli tomu, že policie nemůže každodenně hlídkovat na školách v této provincii.

Plán vyzbrojit učitele kritizovali také opoziční politici a média s tím, že úřady se snaží přesunout zodpovědnost za bezpečnost na učitele. Ministr školství v provincii Chajbar Pachtunchvá ujišťuje pedagogy, že je nikdo "nenutí, aby se stali strážci pořádku, že jim jenom má být povoleno nosit zbraně, pokud si to budou přát".

ČTK, ref


Diskuse ke článku