nahoru

V Krejčířově cele v JAR byly schované telefony a paměťové karty

ČTK, ref15. prosince 2014 • 13:00
Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• foto: 
Reu

V cele, v níž je v Pretorii vězněn uprchlý Čech Radovan Krejčíř, se našly mobilní telefony a paměťové karty. Podle jihoafrického serveru Times LIVE byly ukryty v krabicích od mléka. Krejčíř čeká v jihoafrické věznici na soud kvůli údajnému pokusu o vraždu, únos a napadení.

"Věděli jsme, že (Krejčíř) komunikuje s lidmi, kteří jsou venku, ale nevěděli jsme, jakým způsobem. Našli jsme to díky udání," řekl listu jeho nejmenovaný zdroj.

V krabici prý byli prý vždy dva kondomy naplněné vodu a mezi nimi pak sevřeny telefony a karty. Každá krabice byla uzavřená jako originál. "Vyšetřovatele zajímají informace na kartách a také to, komu (Krejčíř) telefonoval," sdělil zdroj.

Vedení věznice Kgosi Mampuru II záležitost nekomentovalo, ale policie informaci potvrdila. Její mluvčí Solomon Makgale řekl, že se v Krejčířově cele našel také iPad a že v pátek bylo v Krejčířově nemovitosti zabaveno několik set dokumentů.

Krejčířův právník Piet du Plessis prohlásil, že nechápe povyk kolem celé záležitosti. "Podle vězeňského zákona má Krejčíř coby neodsouzený vězeň právo na tytéž výhody, jaké by měl v případě propuštění na kauci. Nejsme pro porušování předpisů, ale dokud nebude odsouzen, má na určité věci právo. Musí pročíst mnoho dokumentů. Nevěřím, že v tom je něco špatného, zejména, jestliže jsme požádali, aby měl k této technice přístup," sdělil Du Plessis. Vyslovil názor, že nalezené předměty byl do cely záměrně nalíčeny někým jiným.

Krejčíř žije v JAR od roku 2007, zatčen byl loni v listopadu a od té doby je ve vazbě. V České republice byl odsouzen k 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik. Jeho případnému vydání do Česka brání v Jižní Africe nedořešené azylové řízení.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější