nahoru

Drama rukojmích v Sydney: Útočník je iránského původu, dříve byl souzen za sexuální delikty

ČTK, ref15. prosince 2014 • 06:17
Sydney
Sydney
• foto: 
AP

Ozbrojený útočník drží v centru australského Sydney až několik desítek rukojmích. S policií, která neprodyšně uzavřela okolí, komunikuje a požaduje, aby mu byla doručena černá vlajka blízkovýchodních extremistů a umožněn rozhovor s australským premiérem Tonym Abbottem. Australské úřady považují útočníka, který přepadl ráno místního času (o půlnoci SEČ) místní kavárnu, za duchovního íránského původu, jenž v zemi obdržel azyl. Muž byl již v Austrálii trestán mimo jiné za sérii násilných činů, uvedlo zpravodajství BBC.

Pět rukojmích během dne z kavárny Lindt Chocolat Cafe uprchlo. V okně provozovny byla vyvěšena černobílá vlajka s arabským nápisem údajně podobná té, kterou používají islamisté v Iráku a v Sýrii. Australský premiér uvedl, že úřady zatím neznají motiv pachatele. Mohlo by jít o politicky motivovaný čin, i o akci duševně narušeného člověka.

Útočníkem je prý Man Haron Monis, který je v podmínce za násilnictví a byl odsouzen za zasílaní urážlivých dopisů rodinám padlých australských vojáků. List Sydney Morning Herald tvrdí, že Monis se dříve označoval za "duchovního léčitele" a před deseti lety se v Sydney zabýval černou magií.

Podle australské televize Network Ten ozbrojenec prohlásil, že na různých místech v Sydney položil čtyři bomby - dvě přímo v kavárně a další dvě v obchodní čtvrti. Televize se o únoscových požadavcích dozvěděla od dvou žen zadržovaných v kavárně, kterým únosce dovolil telefonovat.

Televize Network Ten dostala video, na němž jeden z rukojmích tlumočí požadavky ozbrojence. Policie stanici vyzvala, aby nahrávku nevysílala. Policejní vyjednávači prý s ozbrojencem navázali kontakt. "Byl poměrně klidný. Byl docela vysoký, ve věku přes 45 let a vypadal původem z Blízkého východu," popsal televizi ABC nejmenovaný svědek.

Vše údajně začalo dnes kolem 09:44 místního času (v neděli 23:44 SEČ), kdy policie dostala hlášení o pohybu muže s taškou, v níž mohla být zbraň, který vešel do kavárny a obchodu s cukrovinkami Lindt v centru Sydney. Celá rušná obchodní čtvrť Martin Place byla vyklizena, uzavřeny byly okolní kanceláře a obchody, evakuován byl například i nedaleký americký konzulát. Ve městě byly rozmístěny stovky policistů, včetně odstřelovačů na střechách. Nad oblastí přelétávají vrtulníky. Úřady nařídily zaměstnancům podniků v okolí kavárny, aby ani v úterý nechodili do práce. Podle policie drama může pokračovat i další den.

Zatím nejsou informace, že by byl při incidentu někdo zraněn. Po více než pěti hodinách tři rukojmí z kavárny utekli, po nich následovaly dvě ženy. Obě na sobě měly zástěry zaměstnanců kavárny. Kolik zadržovaných ještě v kavárně zbývá, odmítli policisté sdělit, stejně jako fakt, zda se uprchlíci dostali z místa vlastními silami či zda byli propuštěni.

Rukojmí se během dne střídali u výlohy s rukama opřenýma o sklo. Někteří v této pozici strávili až dvě hodiny, uvedli reportéři televize Network Seven, kteří scénu sledovali z okna své redakce naproti kavárně. Ozbrojenec, který je podle nich neoholený, v bílém tričku a černé čepici, byl vidět, jak neustále přechází sem a tam. V jednu chvíli prý únosce umožnil zadržovaným, aby se najedli. Reportér televize Chris Reason odhadl počet rukojmích na 15, firma Lindt ale dříve mluvila až o 40 zadržovaných - 30 zákaznících a deseti zaměstnancích.

"Nevíme, jestli je to politicky motivované. Jsou ale určité indicie, že by mohlo být," prohlásil na krátkém briefingu premiér Abbott. "Jde o velmi znepokojivou událost. Chápu veškeré obavy a úzkost Australanů," dodal a obyvatele vyzval ke klidu.

Podle některých informací je na vlajce uvnitř kavárny napsána arabsky takzvaná šaháda, tedy islámské vyznání víry: "Není boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok". Tento typ vlajky prý využívají například islamisté z fronty An-Nusra operující v Sýrii. Muslimští vůdci v Austrálii zajetí rukojmích odsoudili. "Takové jednání islám zakazuje," uvedl v prohlášení velký muftí Austrálie spolu s národní radou imámů.

Austrálie se na začátku října zapojila do přímé vojenské akce v Iráku, kde koalice vedená USA podniká útoky na pozice radikálů z hnutí Islámský stát. Země odhaduje, že v Iráku a Sýrii po boku islamistů bojuje asi 60 jejích občanů. Další zhruba stovka Australanů radikální skupinu podporuje formou verbování bojovníků nebo jim poskytuje finance.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,530
21,710
28,450
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější