nahoru

Cena ropy poprvé za pět let klesla pod 60 dolarů, u nás ceny benzínu blokují daně

ČTK, ref 12. prosince 2014 • 12:00
• foto: 
Profimedia.cz

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se včera poprvé za pět let propadla pod psychologicky důležitou hranici 60 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy z převisu nabídky nad poptávkou. Ropa WTI již od června zlevnila o 45 procent, píše agentura Reuters. Ale na nějaké zázračné snížení cen benzínu a nafty u českých pump se netěšte, brání tomu vysoké daně. I když k snižování cen dochází.

Za letošním propadem cen ropy stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. K poklesu přispívají rovněž obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii.

Cena ropy WTI včera klesla o více než dolar na 59,85 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent zlevnila o půl dolaru na 63,74 dolaru za barel. WTI a Brent jsou hlavními typy ropy obchodovanými na světovém trhu.

Saúdská Arábie koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.

OPEC tento týden předpověděl, že poptávka po jeho ropě v příštím roce dosáhne 28,92 milionu barelů denně. To je ale o 280 000 barelů denně méně, než organizace předpokládala v předchozí prognóze. Poptávka by podle nového odhadu měla být o více než milion barelů denně nižší, než činí současná produkce kartelu. To dál tlačí na nižší ceny. Vyvolává to například ekonomické problémy v Rusku.

ČTK, ref


Diskuse ke článku