nahoru

Palestinský ministr nezemřel rukou vojáka, ale na infarkt, tvrdí Izraelci

ČTK, Tereza Stonišová 11. prosince 2014 • 14:00
Zijád abú Ajn (na snímku v béžové bundě)
Zijád abú Ajn (na snímku v béžové bundě)
• foto: 
ČTK

Izraelci a Palestinci se neshodli v příčině smrti palestinského ministra, který zemřel při středeční demonstraci na Západním břehu Jordánu. Palestinští patologové dospěli k závěru, že smrt Zijáda abú Ajna zavinily slzný plyn, fyzické napadení a opožděný převoz do nemocnice. Při pitvě byli ale také jordánští a izraelští lékaři a ti se podle izraelských médií shodli, že příčnou úmrtí byl infarkt. Na dnešní ministrův pohřeb se Palestinci dostavili v hojném počtu.

Ministr pro civilní záležitosti Husajn Šajch palestinskému rozhlasu řekl, že "příčinou úmrtí byly údery a vystavení slznému plynu". Dodal, že ke smrti přispělo také to, že "okupanti bránili převozu do nemocnice, kde mohl být ministrův život zachráněn". Informace, které o příčině smrti šíří Izrael, považuje Husajn Šajch za bajky.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve své zprávě uvedlo, že příčinou úmrtí bylo "ucpání koronární tepny" krevní sraženinou, již mohl vyvolat stres. Na tom se s Izraelci shodli jejich jordánští kolegové. Při pitvě konstatovali, že smrti předcházelo lehké krvácení v oblasti krčních svalů a aorty. Abú Ajn prý krvácel i z dásní a jazyka, což ale mohlo vzniknout při pokusu poskytnout mu první pomoc na místě.

Izraelská zpráva také uvádí, že abú Ajn měl nemocné srdce a že tepny v oblasti srdce byly z 80 procent zablokované. Našly se také staré jizvy svědčící o tom, že ministr už infarkt prodělal v minulosti. "Vzhledem ke špatnému stavu srdce byl méně odolný vůči stresu," stojí ve zprávě.

Abú Ajn byl mezi lidmi, kteří přišli protestovat do vesnice Turmus Ajja u Ramalláhu proti záborům půdy. Měli s sebou sazenice olivovníků, které chtěli zasadit. Proti asi stovce demonstrantů stálo 30 izraelských pohraničních policistů, kteří k rozehnání demonstrantů použili slzný plyn a podle svědků i pažby svých zbraní.

Palestinské vedení označilo ve středu incident za barbarství a vyhlásilo třídenní smutek. Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyslovil nad smrtí ministra politování.

V Ramalláhu se dnes konal státní pohřeb, na nějž přišlo několik tisíc lidí a celé palestinské vedení. Uniformovaní Palestinci přinesli rakev zabalenou v palestinské vlajce na nádvoří sídla samosprávy. Mnozí přihlížející mávali vlaječkami. "Pomstu, neprolil jsi krev nadarmo!" volali. Školy dnes zůstaly zavřené a v ulicích Ramalláhu byly abú Ajnovy fotografie. Po modlitbách pak průvod doprovodil rakev na hřbitov ve vesnici Birá u Ramalláhu.

Izrael ve snaze vyhnout se násilí posílil své jednotky i pohraniční stráž na Západním břehu. Incident zvýšil napětí mezi Izraelci a Palestinci. Několik desítek Palestinců dnes napadlo kamením izraelské policisty u Hebronu, podle zpráv se tento incident obešel bez zranění.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku