nahoru

Nejlépe se v Česku žije na Plzeňsku a v Praze, nejhůře na Ústecku

ČTK, ref28. listopadu 2014 • 14:00
Plzeň
Plzeň
• foto: 
profimedia.cz

Nejlepším místem pro život se letos stal Plzeňský kraj. Na posledním příčce skončil Ústecký kraj. Výsledky srovnávacího výzkumu, který dělá analytická agentura Datank, zveřejnili autoři včera. Posuzovali možnosti práce, výši mezd, bezpečnost, dostupnost zdravotní a sociální péče, vzdělávání, rozvoj infrastruktury či nabídku pro volný čas.

Podle pořadatelů si Plzeňský kraj prvenství vysloužil díky nabídce péče o děti a úrovni vzdělávání. Nezaměstnanost je druhá nejnižší v Česku. Lidé v regionu žijí déle než v jiných místech. Proti loňsku ubylo uživatelů drog, přibylo policejních hlídek a širší je nabídka kulturních akcí i sportovní možnosti. Produkce odpadu je nejmenší v republice. Autoři uvedli, že „bolavým místem“ zůstává infrastruktura a nedostatečná síť silnic, na nich navíc umírá hodně lidí.

Druhá ve srovnání skončila Praha, za ní je Královéhradecký kraj. Tři poslední pozice připadly Moravskoslezskému, Středočeskému a Ústeckému kraji.

Podle údajů Českého statistického úřadu v posledních deseti letech nové obyvatele ale nejvíc lákal Středočeský kraj. Stárl také pomaleji než ostatní regiony. Jako jediný měl vyšší podíl dětí než seniorů.

Pořadí krajů ve srovnání Místo pro život:

1) Plzeňský

2) Praha

3) Královéhradecký

4) Jihočeský

5) Pardubický

6) Liberecký

7) Jihomoravský

8) Zlínský

9) Vysočina

10) Karlovarský

11) Olomoucký

12) Moravskoslezský

13) Středočeský

14) Ústecký

ČTK, ref


Diskuse ke článku