Tayyip Erdogan

Tayyip Erdogan Zdroj: Reuters

Postavení žen a mužů není rovnocenné, řekl turecký prezident Erdogan

Postavení žen a mužů není rovnocenné, posláním žen je především mateřství. Na setkání s delegací žen to v pondělí v Istanbulu řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Mezi posluchačkami byla také jeho dcera.

"Naše náboženství (islám) definuje společenské postavení žen mateřstvím. To feministkám nevysvětlíte, protože ty koncept mateřství nepřijímají. Ženy se odlišují povahou, zvyky i vzhledem. Nemůžete postavit na stejnou úroveň s muži matku kojící dítě. Nemůžete dávat na stejnou úroveň pozici muže a ženy. To je proti přírodě, jejich přirozenost je odlišná," řekl Erdogan.

Prezident muslimského Turecka však uznává rovnoprávnost obou pohlaví před zákonem. "Je důležité uznávat rovnoprávnost žen před spravedlností," řekl.

Nejde o první kontroverzní výroky tureckého prezidenta na adresu žen. V minulosti prohlásil, že žena by měla mít nejméně tři děti, a vyslovil svůj nesouhlas s císařským řezem a také interrupcí.

Aktivistka za práva žen a právnička Hülya Gülbaharová označila pondělní Erdoganovy výroky za protiústavní. Odporují prý nejen tureckému právu, ale i mezinárodním konvencím o rovnosti žen a mužů.

"Výroky státních činitelů zpochybňující rovnost mezi ženami a muži se významně podílejí na růstu násilí na ženách. Vyvolávají debatu o účasti žen ve veřejném životě od politiky po umění, od vědy po sport," řekla Gülbaharová.

Erdogan nevyvolává rozpaky jen svými komentáři k ženám. Nedávno třeba prohlásil, že muslimové objevili Ameriku před Kryštofem Kolumbem.