nahoru

Vyšetřovatelé nenašli žádný důkaz, že Američané odposlouchávali Merkelovou

ref, ČTK23. listopadu 2014 • 10:00
Angela Merkelová
Angela Merkelová
• foto: 
Profimedia.cz

Jen velký humbuk, které ale dokázal ovlivnit vztahy USA a Německa? Tak vypadá konec vyšetřování, že americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) odposlouchávala mobilní telefon kancléřky Angely Merkelové. Nenašlo se totiž vůbec nic. Žádný důkaz.

Informuje o tom ve svém aktuálním vydání německý zpravodajský magazín Focus. Údajné odposlechy šéfky německé vlády přitom zkalily i vztahy mezi Německem a USA.

Loni v říjnu napsal v souvislosti s odhaleními bývalého spolupracovníka NSA Edwarda Snowdena německý týdeník Der Spiegel, že tajné služby USA údajně sledovaly i mobil Merkelové a že se tak možná dělo několik let. Úřad německého generálního spolkového prokurátora v Karlsruhe zahájil vyšetřování NSA, ale to ani po půl roce podle Focusu výsledky nepřineslo.

Odbor počítačové špionáže ve svém stanovisku uvedl, že nemá žádný vážný důkaz o cíleném odposlouchávání mobilu Merkelové americkou tajnou službou, informoval Focus s odvoláním na své zdroje na německém ministerstvu spravedlnosti.

Vyšetřování údajně by mělo být podle doporučení odboru zastaveno a generální prokurátor Harald Range se tím podle zdrojů z německé justice bude s největší pravděpodobností řídit.

Spolková prokurátorka Sigrid Hegmannová a její spolupracovníci si mimo jiné ode všech německých bezpečnostních úřadů vyžádali případné důkazy o operacích tajných služeb zacílených na Merkelovou. „Výsledek je roven nule. Nic než horký vzduch, žádná fakta,“ cituje Focus svůj zdroj.

ref, ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,680
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější