nahoru

V americkém Kongresu byla odhalena busta Václava Havla

ČTK 19. listopadu 2014 • 19:31
• foto: 
YouTube.com

V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Dnešní slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné šéf české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nebo šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová.

Havel je po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu.

"Touto bustou chceme ocenit to, že i obyčejní lidé mohou dosáhnout velkých věcí," prohlásil Boehner, který Havla označil za významného politika a dramatika. Vyjádřil také přesvědčení, že by Havel při své skromnosti byl jistě v rozpacích, že se mu dostalo takovéto pocty.

ČTK


Diskuse ke článku