nahoru

Zeman: Západ Rusko potřebuje pro boj s islámskými teroristy

ČTK19. listopadu 2014 • 09:56
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Islamistický terorismus je pro svět větší problém než krize na Ukrajině, kde už řadu měsíců bojují vládní síly proti proruským separatistům. V rozhovoru, který dnes zveřejnil německý deník Bild, to řekl český prezident Miloš Zeman. Podle něj je nutné, aby se proti islamistům spojily Evropa, Spojené státy, Rusko i Čína.

"Myslím, že se spor na Ukrajině vyřeší. Rusové nemohou dlouhodobě vydržet bez peněz a technologií ze Západu, a proto přijmou kompromis," řekl Zeman. "Jako mnohem větší nebezpečí vidím rostoucí islamistický terorismus, který stále víc ohrožuje naši bezpečnost v Evropě," dodal prezident.

Terorismus bude podle Zemana představovat hrozbu ještě několik desetiletí. "Abychom se s ním vypořádali, budou muset všechny velmoci, Evropa, USA, Rusko a Čína, držet pospolu. Pokud ne, hrozí nám druhé 11. září," připomněl teroristické útoky z New Yorku z roku 2001.

Zeman se v rozhovoru také vrátil k pádu komunismu ve střední Evropě v roce 1989. Pád Berlínské zdi podle něj ukázal, že ani ve východním Německu, kterému se dařilo relativně dobře a kde lidé nemuseli hladovět, nelze zastavit touhu po svobodě. "I my Češi jsme stále měli chleba, někdy se šunkou, někdy bez ní. Přesto mi bylo jasné: Chlebem se šunkou nemohou komunisté natrvalo potlačit touhu lidí po svobodě," řekl prezident.

Podle něj by si mladí lidé měli vzít poučení z událostí před 25 lety. "Bojujte za své cíle. Troufněte si snít. Protože můžete změnit svět," vyzval je Zeman. "Nejsem si jist, zda mladí lidé v Evropě ještě mají sny. Mnozí myslí spíš na spotřebu než na budoucnost. Těm říkám: Využijte to, co máte, k investici do své budoucnosti," řekl prezident.

Zeman také podotkl, že Česká republika a Německo mají nejlepší vztahy v historii a jsou mimořádné hospodářsky provázané. Země by proto neměly zatěžovat své vztahy minulostí, tu by měly ponechat historikům, řekl Zeman k otázce na spor o takzvané Benešovy dekrety, které se staly podkladem pro poválečné vysídlení sudetských Němců z Československa.

ČTK


Diskuse ke článku