nahoru

Z koncentračního tábora Dachau někdo ukradl jeho symbol - původní dveře

ČTK, ref 3. listopadu 2014 • 10:00
Z koncentračního tábora Dachau někdo ukradl původní dveře
Z koncentračního tábora Dachau někdo ukradl původní dveře
• foto: 
EPA

Z někdejšího koncentračního tábora Dachau na okraji bavorského Mnichova někdo ukradl původní dveře s cynickým nacistickým heslem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Ukradené dveře byly součástí brány v hlavním vchodu, informovala agentura DPA. Veřejnost to považuje za obrovskou ostudu.

Soukromá bezpečnostní služba krádež zaznamenala v neděli brzy ráno, informovala policie. Ještě krátce před půlnocí byly dveře z kujného železa na svém místě. Černé dveře měřily téměř metr na šířku a dva metry na výšku. Pachatel nebo pachatelé museli nejdřív přelézt jiné křídlové dveře, aby se dostali do areálu. Je pravděpodobné, že dveře musely být odvezeny automobilem.

Pátrání v okolí památníku nedaleko Mnichova bylo zatím bezvýsledné. Policie tak zatím nedokáže říct ani to, zda za krádeží stojí neonacisté, nebo svérázný sběratel.

Dachau byl prvním velkým trvalým koncentračním táborem nacistů a stal se modelem pro pozdější podobná zařízení. Podle údajů táborem prošlo více než 200 000 lidí, z nichž nejméně 30 000 věznění nepřežilo. Byli zde i Češi.

Pokusy o krádeže předmětů zejména na památku jsou v někdejších koncentračních táborech poměrně časté. Týká se to i areálu někdejšího vyhlazovacího tábora v Osvětimi, kde největší pozdvižení v roce 2009 vyvolala krádež kovového nápisu Arbeit macht frei z brány tábora. Za zorganizování krádeže někdejšího vůdce švédských neonacistů Anderse Högströma odsoudil polský soud k více než dvěma a půl roku vězení.

ČTK, ref


Diskuse ke článku