nahoru

Babišova MF Dnes má zaplatit pokutu 240 000 za zveřejnění odposlechů Nečasových

ČTK, ref 29. října 2014 • 12:11
Petr Nečas, Jana Nagyová
Petr Nečas, Jana Nagyová
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Vydavatelství Mafra, která patří ministru financí Andreji Babišovi, musí zaplatit 240 tisíc korun za zveřejnění některých informací z odposlechů telefonických hovorů expremiéra Petra Nečase s někdejší šéfkou jeho kabinetu a současnou manželkou Janou Nagyovou-Nečasovou v deníku MF Dnes. Úřad pro ochranu osobních údajů zamítl rozklad Mafry proti uložené sankci, a rozhodnutí je tak pravomocné.

„Sankce ve výši 240 000 Kč byla uložena proto, že byly zveřejněny informace pocházející z odposlechu telekomunikačního provozu pořízené orgány činnými v trestním řízení, což zakazuje trestní řád," vysvětlila mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková.

„Rozhodnutí považujeme za nezákonné a budeme se proti němu bránit správní žalobou u Městského soudu v Praze,“ sdělila ale ČTK mluvčí vydavatelství Mafra Silvie Škábová.

Přepisy policejních odposlechů uveřejnila v květnu Mladá fronta Dnes, kterou Mafra vydává. Obsahovaly mimo jiné i důvěrná oslovení. Ochránci dat následně varovali před zveřejňováním informací soukromého charakteru, které pocházejí z odposlechů v rámci trestních řízení. Už tehdy uvedli, že v těchto případech se nelze odvolávat na veřejný zájem nebo se obhajovat tvrzením, že politik nemá nárok na ochranu soukromí.

Nečas a jeho současná manželka figurují v kauze údajného zneužití vojenské tajné služby ke sledování expremiérovy bývalé ženy Radky a také v případu údajných trafik pro tři exposlance ODS. Nagyová navíc čelí společně s lobbistou Ivem Rittigem obvinění kvůli údajnému vyzrazování utajovaných informací Bezpečnostní informační služby.

ČTK, ref


Diskuse ke článku