nahoru

Volby na Ukrajině: Vítězí Arsenij Jaceňuk, Porošenko je těsně druhý

ČTK, ref 27. října 2014 • 17:10
Jaceňuk
Jaceňuk
• foto: 
Profimedia.cz

Průběžné součty odevzdaných volebních lístků dnes na Ukrajině zamíchaly pořadím na prvních dvou místech, silně proevropské směřování budoucí sněmovny ale potvrdily. Prezidentský Blok Petra Porošenka je po sečtení téměř dvou třetin hlasů těsně druhý, přestože strana jasně dominovala předvolebním průzkumům. Na čele seznamu vítězů se usadil premiér a prezidentův spojenec Arsenij Jaceňuk se svou Lidovou frontou. Podle Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) byly nedělní volby demokratické, výsledky uznává i Moskva.

Podle zprávy ústřední volební komise je nadále třetí strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového s 11,1 procenta hlasů následovaná proruským Opozičním blokem (9,9), populistickou Radikální stranou (7,4) a stranou Vlast expremiérky Julije Tymošenkové (5,7). Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny.

Výsledky nedělních voleb dnes přivítal americký prezident Barack Obama. Hlasování označil za úspěšné a ocenil, že se podařilo mobilizovat miliony voličů bez ohledu na boje na východě země. Obama odsoudil Rusko, které okupací Krymu a podněcováním východoukrajinských separatistů znemožnilo pořádání voleb na celém ukrajinském území.

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky výsledky voleb umožňují vznik silné vlády, stabilizaci země i její další demokratický vývoj. Jsou i signálem Rusku, aby s budoucím ukrajinským kabinetem jednalo a hledalo řešení sporů diplomatickou cestou. "Česká vláda je přesvědčena o tom, že výsledky voleb umožňují vytvoření silné, legitimní vlády na Ukrajině, umožňují politickou stabilizaci Ukrajiny a umožňují také demokratický vývoj této země," uvedl český premiér.

Také pozorovatelé OBSE považují nedělní ukrajinské volby za demokratické a svobodné. Koordinátor OBSE pro ukrajinské volby Kent Harstedt soudí, že pro budoucí vývoj Ukrajiny bude mít hlasování rozhodující význam. Hlasování podle evropských kontrolorů nabídlo voličům skutečnou volbu a proběhlo v souladu s demokratickými normami.

Výhrady k průběhu kampaně i samotných voleb má zato Moskva. "Ponecháváme stranou mnohé machinace, které se objevily během přípravy k volbám, nátlak na celou řadu kandidátů nebo snahy odstranit od voleb jisté politické síly," řekl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ukrajinský národ se ale vyslovil a Moskva považuje volby za platné, dodal.

Bez ohledu na průběžné výsledky i ruské komentáře se vítězové voleb pustili do jednání o budoucí koalici. Šéf volebního štábu Porošenkova bloku Jurij Lucenko novinářům řekl, že koaliční rozhovory odstartovala osobní schůzka Porošenka s Jaceňukem. K jednání o budoucí koalici mohou být později přizvány i další proevropské parlamentní strany, zejména strana Vlast. Budoucí koalice by podle Lucenka mohla mít v jednokomorovém parlamentu většinu přes 60 procent hlasů.

Žádná koaliční jednání vítězové podle Jurije Lucenka nepovedou s populisty z Radikální strany a s funkcionáři Opozičního bloku, který se profiloval jako opora proruských voličů zejména na ruskojazyčném východě země. Prezident Porošenko po skončení voleb v neděli prohlásil, že koaliční jednání by mělo být ukončeno do deseti dnů. Na zformování vládní většiny má parlament podle ústavy měsíc.

VÝSLEDKY VOLEB

ČTK, ref


Klíčová slova: volby, ukrajinaDiskuse ke článku