nahoru

Novinka EU: Zvířata budou muset mít pasy podle nové směrnice

ČTK, Tereza Stonišová 24. října 2014 • 17:00
• foto: 
Profimedia

V současnosti je možné vycestovat se zvířetem se žlutým očkovacím průkazem, mluvíme-li např. o psech. Nově ale budou muset být pasy jiné. I zvířatům tak jejich majitelé budou muset pořídit pas, pokud s nimi budou chtít vyjet do ciziny.

Nové pasy budou dražší než nynější, které obvykle stojí 200 až 300 korun. Výrobci a distributoři pasů budou muset navíc hradit jednorázový poplatek 500 korun za registraci. Počítá s tím novela veterinárního zákona, kterou dnes schválil Senát. Normu dostane k posouzení prezident. Bez přijetí novely by podle jejích předkladatelů v čele s Margitou Balaštíkovou (ANO) hrozilo Česku řízení ze strany Evropské komise.

Chovatelům by se navíc omezila možnost cestovat po unii se psy, kočkami a fretkami. Nový pas bude v jedné části vybaven samolepicí fólií k ochraně zapsaných dat. Předkladatelé uvádějí, že výrobní cena dokladu se zvýší asi o šest korun bez daně z přidané hodnoty, nyní činí zhruba 29 korun. Vyšší výrobní cena se projeví v nákladech pro koncové spotřebitele, upozornili předkladatelé. Jestliže by předloha neplatila od zahájení účinnosti nových evropských předpisů na konci letošního prosince, vydávání zvířecích pasů by se zastavilo, upozornili autoři novely.

Norma má také zakázat uživatelům honiteb léčit spárkatou zvěř bez vědomí a koordinace se Státní veterinární správou. Veterinární správa navíc dostane ze zákona povinnost informovat o živočišných produktech, které jsou zdravotně závadné, a o těch, které jsou klamavě označené.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku