nahoru

Doněčtí separatisté chtějí dobýt zpět tři východoukrajinská města

ČTK, ref 23. října 2014 • 15:39
Vzbouřenci ohlásili záměr dobýt zpět tři východoukrajinská města
Vzbouřenci ohlásili záměr dobýt zpět tři východoukrajinská města
• foto: 
ČTK

Doněčtí separatisté ohlásili tři dny před parlamentními volbami na Ukrajině plán útoku na tři města na Donbasu a předpověděli obnovení těžkých bojů. Samozvaný doněcký premiér Alexandr Zacharčenko oznámil, že radikálové podniknou útok na Slavjansk, Kramatorsk a Mariupol. "Vrátíme se tam, budou zas naše," předpověděl povstalecký vůdce. Kdy k akci dojde, Zacharčenko neřekl.

Velká průmyslová centra Slavjansk a Kramatorsk museli povstalci vyklidit během srpnové ofenzívy ukrajinské armády. Zářijové povstalecké tažení na významný přístav Mariupol zastavilo vyhlášené příměří, které zastihlo vzbouřenecké síly před branami města.

"Jsme rozhodnutí Slavjansk, Kramatorsk a Mariupol obsadit, jsou to naše města. Není vyloučeno, že jsou před námi těžké boje," řekl Zacharčenko na tiskové konferenci v Doněcku. Chystanou ofenzívu zdůvodnil údajnými útočnými akcemi ukrajinské armády, která prý nedodržuje klid zbraní. "Příměří se nedodržuje, od úterý jsme (na útoky) začali odpovídat," uvedl doněcký premiér.

Separatisté v posledních dnech upozorňují na zesílené pohyby ukrajinské armády na linii příměří. Hlavní reprezentant "Nového Ruska" v Moskvě Igor Strelkov ve středu veřejně varoval, že ukrajinská armáda se na východě země připravuje k mohutnému útoku s cílem dobýt Doněck.

"Bude-li tento plán úspěšně realizován, dojde k největší vojenskopolitické porážce Ruské federace po roce 1991 s vážnými následnými vnitropolitickými otřesy," řekl Strelkov.

Kyjev dnes na tvrzení Zacharčenka reagoval bez větších komentářů. "Tak ať to zkusí," řekl novinářům mluvčí armádní protipovstalecké operace Andrij Lysenko.

ČTK, ref


Diskuse ke článku