nahoru

Se zavražděným studentem se dnes ve Žďáru loučí stovky lidí

ČTK, ref 20. října 2014 • 12:45
• foto: 
Blesk - Martin Hurda

Několik stovek lidí se dnes ve Žďáru nad Sázavou přišlo rozloučit se zabitým šestnáctiletým studentem Petrem Vejvodou. Utrpěl smrtelná zranění, když šel na pomoc spolužačce napadené psychicky nemocnou ženou. Do smuteční síně na Zelené hoře přišli rodině vyjádřit účast Petrovi spolužáci z obchodní akademie, představitelé města i lidé z vesnice Nížkov, kde chlapec žil.

Na obchodní akademii byla kvůli pohřbu zkrácena výuka. S organizací dopravy u smuteční síně pomáhají policisté i žďárští dobrovolní hasiči, mezi které Petr patřil tři roky. Smuteční síň byla zaplněna hodinu před začátkem rozloučení.

Studenta pobodala šestadvacetiletá žena z Ostravy. Zranila také další dvě studentky a policejního vyjednavače. Útočnice byla ve škole zadržena, hrozí jí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest.

Od úterní tragédie lidé zapalují svíčky na spontánně vzniklých pietních místech u školy i v Nížkově. Desítky podpisů se zatím sešly na kondolenčních arších přístupných na žďárském městském úřadě. "Kondolence e-mailem chodí ze všech koutů České republiky a některé jsou i ze Slovenska," doplnila mluvčí úřadu Nikola Adlerová.

V pátek Petrovu památku u školy zapálením svíčky uctili prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman také potvrdil své rozhodnutí studenta v příštím roce vyznamenat. Petrovi byla rovněž věnována dubová alej, která byla v pátek za účasti prezidenta a s pomocí hejtmanů zasázena u rybníka v Novém Veselí nedaleko Žďáru.

Škola už Petra navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně Nadace ADRA lidem, kteří prokázali statečnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života. Miroslava Žaludová z nadace ČTK řekla, že podpora veřejnosti byla v tomto případě mimořádná. Návrhů na udělení ceny zabitému studentovi přišlo více než 450.

ČTK, ref


Diskuse ke článku